Fuat Tosyalı, göreve hazır!

Yayınlanma Zamanı : 11 Ağustos 2018 Saat: 10:00

Fuat Tosyalı, göreve hazır!

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Yeni Ekonomi Yaklaşımı’nı açıkladığı istişare toplantısına katıldı.  İstanbul’da düzenlenen ve geliştirilen yeni modelin hedefinin sürdürülebilir büyüme olduğu belirtilen toplantıda, Bakan Albayrak’ı pür dikkat dinleyen Fuat Tosyalı, toplantı sonrası yaptığı değerlendirmede Merkez Bankası’nın bağımsızlığı, mali disiplin, enflasyonla mücadele, cari açığın düşürülmesi ve güven ortamının iyileştirilmesine yönelik yapılan vurgunun, istikrarı güçlendirmek adına çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

İş dünyası olarak, belirlenen yol haritasının nasıl uygulanacağına dair detayları belirleyecek olan Orta Vadeli Planı merakla beklediklerini söyleyen Fuat Tosyalı, yeni ekonomik yaklaşımla birlikte ortaya konan güçlü yol haritasının hayata geçmesinde de üzerlerine düşen tüm görev ve sorumluluğu almaya hazır oldukları vurgusu yaptı.

Yeni Modelde neler yer alıyor?

Yeni model “3+1 sacayağı olan bir yaklaşım” olarak tanımladı. Buna göre:

 1. Ekonomik Dengelenme: Tüketim kaynaklı büyümenin yerine sürdürülebilir bir büyümenin sağlanması hedefleniyor. Bu kapsamda atılacak adımların 2019’da tamamlanması öngörülüyor.
 2. İstikrarlı Büyüme: Stratejik büyüme alanlarının tespit edilmesi ve bu alanlarda adımlarda atılması planlanıyor. Ayrıca belli sürelerde atılan adımlar için de denetim mekanizması getiriliyor.
 3. Daha Adaletli Paylaşım: Özellikle vergi gibi adaletsiz yaratan sistemlerin yeniden yapılandırılması da açıklanan modelin hedefleri arasında yer alıyor.

“+1” olarak tanımlanan son madde de sürdürülebilir büyüme hedefine ulaşmak için gereken nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi ve güçlü topluma dönüşümün tamamlanması olarak tanımladı.

Açıklama ayrıca, Eylül ayında açıklanması beklenen Orta Vadeli Plan(OVP) yer alan hedefler de şöyle belirtildi:

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, OVP için belirlenen hedefler şöyle:
 • 2019’da yüzde 3-4’lük büyüme
 • Cari açığın yüzde 4 civarında dengelenmesi
 • Tasarruf programının devamı
 • Bütçe açığının yüzde 1,5’larda sınırlandırılması
 • Altyapı yatırımlarında yurt dışı finansman ve yabancı yatırımcı şartı
 • Hazine borç çevirme oranlarının yüzde 100’lerin altına indirilmesi
 • 2018’in kalan bölümünde 35 milyar TL tasarruf
 • Faiz Dışı Fazla’nın (FDF) 5 milyar TL’ye yükseltilmesi
 • Yıl sonu iç borç çevirme oranının yüzde 104 olması
 • Yıl sonunda bütçe açığının yüzde 2’nin altına indirilmesi

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"