Ek gıdaya geçiyoruz!

Yayınlanma Zamanı : 14 Temmuz 2018 Saat: 10:00

Ek gıdaya geçiyoruz!

Bebeklerin beslenmesi, annelerin kafasını en çok meşgul eden konu, çünkü anneler bebekleri için her zaman en iyisini ister. Ek gıdaya geçiş dönemi annelerin kaygısının en yüksek olduğu dönemlerden biridir. Bu dönemde anneler, ‘Bebek ek gıda yiyecek mi yemeyecek mi?, hangi besinle başlamalıyım?, besin alerjisi olur mu?, olmaması için ne yapmalıyım? Ya yemezse, iştahsız olursa?’ gibi sorulara yanıt arıyorlar.

Annelerin ilk yapması gereken İlk 6 ay SADECE ANNE SÜTÜ ile beslemek;

Zamanında doğan, nöromotor gelişimi yaşına uygun seyreden her bebekte, 6’ncı Ay da ek gıdalara başlamanız gerekmektedir. Ne daha erken ne daha geç, çünkü ek gıdanın erken veya geç başlanması çocuğunuzun sindirim sisteminde uygun olmayan yanıtlara neden olup, ileri de birçok sağlık sorunları ile karşılaşmasına neden olabilir.

Peki, ek gıdaya nasıl başlamalısın?

* Tek tek başla, abartı yok, aceleye gerek yok; zorla doyurmaya çalışmak bebeğinizde davranışsal iştah problemlerine neden olur. Rahat olun hala anne sütünden yeterli oranda besleniyor.

*6- 9 ay arası 1- 2 ek öğün yeterli, beslenmenin %30 u ek gıda %70 i anne sütü olarak devam etmeli,

* Anne veya bakım veren kişi bebeğin yanında olmalı, ek gıda ile beslenirken bebek yalnız kalmamalı,

*Doyurmaya çalışmamalı, tattırmaya çalışılmalı, tattıkça kendi daha fazla yemeyi talep edecektir, istemediği halde zorla doyurmaya çalışırsak ek gıdaları uzunca bir süre reddedebilir.

*Anne sütüne devam, bebek istedikçe emzirmeye devam, öğün araları 4- 5 saat olmalı, ilk ay yemek kaşığı miktarı ile başlanıp, yavaş yavaş çay bardağı miktarına kadar artırılmalı,

* Önce mevsim sebzeleri ile çorbalar, sebze püresi veya meyve püresi ve yoğurt ile başlanmalı, 1 ay sonrasında bu çorbalara tahıllar eklenmeye başlanabilir

*Hayvansal proteinlerin çorbalara eklenmesinde geç kalınmamalı, hayvansal gıdalara zamanında başlamak çocuğumuzu anemiden koruyacak ve gelişimi daha sağlıklı olacaktır.

*7.aydan sonra et, tavuk, 8.ayda ise ciğer çorbaya eklenmeli, eklenecek miktar ise bebeğin avuç içi kadar olmalı,

*7. Ayın ortalarında yumurtanın sarısı tattırılmaya başlanabilir, yavaş yavaş artırabilir. 9. ayda yumurta beyazı ile beraber verilebilir,

*Balık, 8 -9.ay, bebeğin el büyüklüğünde yedirilebilir veya çorbalara eklenebilir. Balık mevsim balığı olmalı besi yerine deniz balığı tercih edilmeli.

* Meyve suyu değil meyvenin püresini yediriniz, aç karına meyve suyu bebeği midesini doldurarak iştahsızlığa yol açabilir.

TUZ TADINA ALIŞTIRMAYIN, TUZSUZ BESİNLERİN TADINI DAHA İYİ ALACAKTIR, ÇİKOLATA VE ŞEKER KESİNLİKLE VERİLMEMELİ! BLENDER YERİNE CAM RENDE KULLANILMALI, KIVAMA DİKKAT EDİLMELİ, PÜRE VE HAFİF PÜTÜRLÜ KIVAMDA OLMALI

9-12 ay bebek beslenmesi konusuna gelecek yazımda devam edeceğim. Sevgiyle kalın.

Emzirme döneminde beslenme ile ilgili sorularınız için, İskenderun Devlet Hastanesi Yeni Bina zemin kattaki Emzirme Polikliniğimize gelebilir, bizi arayabilirsiniz. Randevu almak için: 03266182424 dahili kod: 320

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"