Bu dosyayı mutlaka okuyun!

Yayınlanma Zamanı : 03 Nisan 2018 Saat: 14:34

Bu dosyayı mutlaka okuyun!

İskenderun Teknik Üniversitesi Sosyal ve Ekonomik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi(İSTE-SEA) ile Özyeğin Üniversitesi(ÖzÜ)’ninin işbirliğiyle Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği(HASİAD) adına hazırlanan “Hatay EXPO 2021’e ne kadar hazır?” adlı proje raporu kamuoyu ile paylaşıldı. Özyeğin Üniversitesi(ÖzÜ)’nden Ümit Özlale ve İSTE-SEA’dan Ekrem Cunedioğlu tarafından hazırlanan ve 2021’de Hatay’da düzenlenecek olan EXPO için yol haritası niteliği taşıyan raporda, EXPO 2021’in Hatay ekonomisine olası etkileri tartışıldıktan sonra, Hatay’ın bu büyük organizasyona ne kadar hazır olduğu yeşil şehir, ulaştırma altyapısı, turizm çekiciliği, bahçecilik sektörünün gelişmişliği ve Hatay’a ulaşım olmak üzere beş başlık altında değerlendirildi.

Hatay yüzde 50 hazır

Yapılan incelemelerde Hatay’ın yalnızca ulaştırma altyapısı ve ulaşım başlıklarında organizasyona yüzde 50 hazır olduğu, diğer başlıklarda ise ciddi bir yetersizlik olduğu sonucuna varıldığı ifade edildi.

EXPO 2021’den daha çok fayda sağlamak adına, ildeki yetersizliklerde gözetilerek il için öncelikli üç dönüşüm ekseni önerilen projede “yaşanabilirlik”, “turizm altyapısı ve çekiciliği” ile “iletişim stratejisi ve şehir imajı” eksenlerinde sunulan stratejik önerilerin amacının Hatay’ı daha yaşanabilir, daha çekici ve daha markalaşmış kılmak olduğu belirtilirken, raporun sonuç kısmında Hatay’ın EXPO’dan daha çok fayda sağlamasına yönelik, “yaşanabilirlik”, “turizm altyapısı ve çekiciliği” ve “iletişim stratejisi ve şehir imajı” alanlarında da öneriler sunuldu.

Kişi başı gelir 392 ABD Dolar artacak

Hatay’ın 2021’de ev sahipliği yapmaya hak kazandığı Bahçecilik EXPO’sunun Uluslararası Katılımlı Bahçecilik EXPO’su-Uzun Süreli(B1) kategorisinde olduğuna dikkat çekilen raporda, 2010-2013 döneminde B kategorisinde düzenlenmiş olan Tayvan, Xi’an, Ching Mai ve Suncheon EXPO’larının bölge ve ülke ekonomilerine katkıları incelendiğinde, konaklama, gıda-restoran, taşımacılık, hediyelik eşya sektörlerinde en az  yüzde 24’lük ciro artışı sağlandığı, on binlerce kişinin istihdam edildiği, çiçek ihracatında yüzde 35 artış yaşandığı ve 1 milyar ABD Doları üzerinde üretim artışı ile ekonomik katkı sağlandığı tespit edildiği vurgulandı.

Söz konusu organizasyonlarla eş değer başarının sağlanacağı ihtimali kapsamında EXPO 2021’in Hatay’daki işsizliği 1,9 – 4 puan aralığında aşağı çekebileceği, ildeki kişi başına gayri safi katma değeri ise 392 ABD Doları yukarı çekebileceği varsayımında bulunuldu.

HASİAD adına hazırlanan “Hatay EXPO 2021’e Ne Kadar Hazır” başlıklı proje raporunun tamamına http://iste-sea.org/download/SEA_PR012018 adresinden ulaşabilirsiniz.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"