Taşa hayat verecekler

Yayınlanma Zamanı : 30 Kasım 2017 Saat: 6:53

Taşa hayat verecekler

Defne Belediyesi’nin, Kalkınma Bakanlığı’nca Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında kabul edilen ve Hatay Valiliği tarafından desteklenen “Taşa Hayat Verenler” adlı projenin sözleşme imzaları atıldı.

Defne Belediyesi tarafından ‘İstihdam Projesi’ olarak hazırlanan ve 165.461,00 TL toplam maliyetin 150.000,00 TL’sini Hatay Valiliği’nin finanse etmeyi kabul ettiği “Taşa Hayat Verenler” Projesi’nin sözleşmesi, Hatay Valiliği adına Hatay Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu ve Proje Yürütücüsü Defne Belediyesi adına Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman arasında imzalandı. Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, ilçedeki taş oymacılığı sanatı için 165 bin liralık bütçe ile yola koyulduklarını belirterek, Geçmişi ile Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzanan ve 2 bin yıllık bir meslek dalı olan taş işlemeciliği, Hatay’da son ustaları ile yaşam bulmaya çalışıyor. Taş işlemeciliği programının amacı, taşlardan sanat değeri olan ürünlerin üretiminde çalışacak insan gücünü yetiştirmektedir. Taş işleme sanatı, genellikle kolay biçimlenen kalker taşı (katori) kullanılarak uygulanan bir sanattır. Üretilen ürünler iç ve dış mekânların süslemelerinde kullanılmaktadır. Kapı, pencere çevreleri, sütunlar, kemerler taş işçiliğinin kullanım alanlarından sadece bir kaçıdır. Defne İlçemizde bulunan ve kolay işlenebilen, yöreyle özdeşleşmiş olan serpantin taşı(Yılan Taşı) işleme sanatının yeni nesillere aktarılıp, istihdam edilmesi amacı ile 10 kadın 10 erkek işsiz gencimize oluşturulan taş işleme atölyesinde 432 saatlik Taş İşleme Kursu verilmesi ile eski mesleklerin gün yüzüne çıkarılarak kültürel değerlere sahip çıkma bilinci oluşturmak amacındayız” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"