Norveç ve İrlanda Dışişleri Bakanları Hatay’da

Yayınlanma Zamanı : 15 Haziran 2022 Saat: 12:22

Norveç ve İrlanda Dışişleri Bakanları Hatay’da

İrlanda Cumhuriyeti Dışişleri ve Savunma Bakanı Simon Coveney ile Norveç Krallığı Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt, Hatay ve Ankara’yı içeren iki günlük Türkiye ziyareti kapsamında geldikleri ilimizde Hatay Valisi Rahmi Doğan’ı makamında ziyaret etti.

Huitfeldt ve Coveney, Vali Doğan ile Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilcisi Devrim Öztürk tarafından karşılandı.

Doğan, ziyarette, misafirlerini kentte ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

İki ülke bakanıyla istişarelerde bulunacaklarını ifade eden Doğan, “Bugün iki bakanımızla Suriye’de göç ve göçmen konusunu istişare edeceğiz. Sayın bakanlarımızın ilimizin farklı yerlerinde programları var ama ilk programları benimle birlikte. İnşallah güzel bir toplantı olacağını düşünüyorum” dedi.

Ziyaretin ardından valilik bahçesinde gazetecilere açıklamada bulunan Norveç Dışişleri Bakanı Huitfeldt, Hatay’a Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla Suriye’nin kuzeyinde yer alan nüfusa yardımların ulaştırılabilmesi için koridorun açık tutulması konusunu görüşmeye geldiklerini belirtti.

Huitfeldt, yerel idarecilerin bu anlamda kendilerine yardımlarından dolayı teşekkür etti.

İrlanda Dışişleri ve Savunma Bakanı Coveney de Suriye’nin kuzeyine yapılacak yardımlar konusunda resmi sınır geçişlerinin BM nezdinde yenilenmesi gerektiğini, bu kapsamda İrlanda ve Norveç olarak bu yılki çalışmaları gerçekleştirdiklerini anlattı.

Sınırdan geçişlerin ve desteklerin sürmesini amaçladıklarını belirten Coveney, “Bugün burada bulunma sebeplerimizden birisi de orada yaşayan yaklaşık 4 milyon insanın, insani yardımlar almaya devam edebilmesi için bu koridorun açık tutulması ve hem İrlanda hem de Norveç olarak BM nezdinde gereken düzenlemelerin yapılmasını sağlamak. Burada hem yerel idarelere hem de halka bu konudaki özverili çalışmaları, sabırları ve takdirleri için gerçekten teşekkürlerimi sunuyorum. Burada inanılmaz bir iş yapılıyor ve oradaki büyük nüfusun desteklenmesi tüm dünya için özellikle BM nezdinde çok büyük önem arz ediyor” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"