‘Çilekten cips olur mu?’ demeyin Yayladağı’nda oluyor!

Yayınlanma Zamanı : 10 Mayıs 2022 Saat: 16:31

‘Çilekten cips olur mu?’ demeyin Yayladağı’nda oluyor!

Yayladağı’nda dönüşüm ve değişim rüzgarı estiren Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, ilçedeki eski cezaevi binasını çilek işleme tesisine dönüştürdü. Raf ömrü, boyutu ve aromasıyla talep gören Yayladağı Çileği’nden cips üretecek olan tesisle, ilçenin marka değeri önümüzdeki günlerde Dünya pazarında yerini alacak.

Hatay Valiliği ve DOĞAKA işbirliği ile kurulan tesis hakkında bilgiler veren Başkan Mehmet Yalçın, “Bölge Milletvekilimiz Sabahat Özgürsoy Çelik’in destekleri ile kurmuş olduğumuz “Çilek İşleme Tesisine “ çevrilen eski cezaevi binasında soğuk hava teknolojisi ile gıda işlemesi yapıyoruz. Tesisimizin kapasitesinin saatte yaklaşık 300 kg olup içerisinde -35 ᵒC şok tüneli, -18 ᵒC oda, 0 ᵒC ürün muhafaza odası, kurutma kabini ile birlikte ürün seçme bandı, yükleme elevatörleri, taşıma ve seçme bandı, yıkama kurutma elavatörleri bulunuyor. Ürün kurutma, şoklama ve saklama faaliyetleri için tesisin aktif olarak çalışmalarına devam ediyoruz. Yayladağı Belediyesi bünyesine ait olan tesisimizle; bölgede hem istihdamı arttırma hem de bölgede yetiştirilen ürünleri yurtiçi ve yurtdışı pazarına sunmayı hedefliyoruz” dedi.

Yayladağı Belediyesi İşleme Tesisinde bölgenin en çok tercih edilen ve tüketilen ürünü olan Yayladağı Çileğinin kurutma işlemine başlanırken, çilek cipsler Yayladağı Kadın Kooperatifi üyeleri tarafından hazırlanıyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"