Hatay’da tarihe kazınmış izler gün yüzüne çıkıyor

Yayınlanma Zamanı : 20 Kasım 2021 Saat: 10:30

Hatay’da tarihe kazınmış izler gün yüzüne çıkıyor

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Dünyanın en büyük mozaik müzesi ünvanına sahip Hatay Arkeoloji Müzesi’nde “Zeytin ve Üzümün Tarihe Kazınmış İzleri Gün Yüzüne Çıkıyor” temalı serginin açılışını gerçekleştirdi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy ile çok sayıda davetli ve vatandaşın katıldığı sergide, Hassa ilçesindeki kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarılan ve üzerinde üzüm hasadını anlatan figürlerin bulunduğu Geç Roma Dönemi’ne ait mozaik görücüye çıktı.

Üzümün memleketi; Hatay

Sergi açılışında İskenderun’a da arkeoloji müzesi açmayı planladıkları müjdesini veren Vali Doğan, “İlimizde çıkarılan bu mozaikler ve eserler ile zeytinin ve üzümün Hatay topraklarındaki önemini gün yüzüne çıkarmış olduk. Bugün açtığımız bölümde 76 parça var. Zeytinin zeytinyağının üzümün memleketinin Hatay olduğunu Altınözü olduğunu Hassa olduğunu belgeleyen değerlendiren eserlerimizi sergiye çıkarttık. Bundan dolayı da çok mutluyuz ve yeni ziyaretçilerimizi bekliyoruz. Bu tarihsel hafızamızın insanlarımıza aktarılması konusunda gayret sarfedenlere ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

100 bin ziyaretçi

Mozaik müzesinin her geçen gün büyüdüğünü ifade eden Vali Doğan, “Geçen yıl Şubat ayı içerisinde Kültür Turizm Bakanımız ile bir birlikte yine büyük bir alanı açmıştık. Bugün de Bağ Bozumu Mozaiği’nin açılışını yaptık ve burada şu an bu bölümde 76 parça eserle ilk defa sergiye çıkmış olduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çok uzun bir pandemi süreci yaşadık bu süre içerisinde insanlarımız gerçekten çok sıkıntı zamanlar geçirdi, ancak ortamın biraz rahatlaması amacıyla ilimiz ciddi anlamda yerli turist almaya başladı. Son bir kaç haftadır özellikle otellerimizde adeta yer bulunmuyor. Pandemiden sonra da bu müze 100 bin ziyaretçi kabul etmiş. Gerçekten çok nadide eserler var. Bu güzelliği bu müzenin en büyük özelliği de müzedeki tüm eserlerin Hatay’dan çıkmış olması. Hatay’ın ilçelerinden çıkmış olması. Bu bizi gururlandırıyor ve arkadaşlarımızın şevkini motivasyon da artırıyor” dedi.

İskenderun’a müze müjdesi

Vali Doğan, ayrıca kentte yapılan kazılarda çıkan 35 bin adet  eserin sergilenmeyi beklediğini belirterek, “Müzemiz her geçen gün ziyaretçi sayısını artırarak devam edecek. Ancak depolarımızda 35 bin adet sergilenmeyi bekleyen eser var. Bu eserleri arkadaşlarımız hazırlıyor. Bu şu demek o eserlerin sergilenmesi yine bu büyüklükte bir müziğe ihtiyacımız var. Bu konuyu sayın vekillerimizde de istişare ettik. İskenderun tarafına da benzer bir arkeoloji müzesi açarak bu depolarımızdaki eserlerin orada sergilenmesini arzuluyoruz. Çünkü bu eserler sadece Antakya’dan değil Hatay’ın her tarafından Altınözü’nden Hassa’ya kadar Erzin’den Yayladağı’na kadar olan her ilçeden çıkan eserler. Dolayısıyla depolarımızdaki bu eserleri de İskenderun’da açacağımız yine bu büyüklükte açacağımız bir müzede sergilenmeyi arzu ediyoruz. Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
Vali Doğan ve müzeye gelen ziyaretçiler daha sonra eserleri inceledi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"