Kazakistan’dan Hatay’da bağımsızlık konseri!

Yayınlanma Zamanı : 21 Eylül 2021 Saat: 11:47

Kazakistan’dan Hatay’da bağımsızlık konseri!

EXPO 2021’Hatay Antakya Fuar Alanı Kazakistan’ın Bağımsızlığı’nın 30. Yıl dönümü nedeniyle Karagandi Tattimbet Akademik Çalgıları Orkestrası’nın muhteşem konserine ev sahipliği yaptı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla EXPO alanındaki konsere HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve eşi Prof. Dr. Nazan Savaş ile birlikte Kazakistan’ın İstanbul Başkonsolosu Alim Bayel, Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilcisi Büyükelçi Serdar Cengiz, CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, HBB idarecileri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda sanatsever katıldı.

‘Rabbim bizlere milli marşlarımızı yeniden yazdıracak ortam hazırlamasın’

Konserin en büyük amacının 30 yıl önce esaretten kurtulan Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlığını kutlamak olduğunu söyleyen Başkan Savaş, “Özgürlüğün ne demek olduğunu hem Hatay halkı hem de Türk milleti çok iyi bilir. Rabbim bizlere milli marşlarımızı yeniden yazdıracak ortam hazırlamasın. Orta Asya’dan gelip kendi türkülerini bizimle paylaşan sanatçılarımıza çok teşekkür ederim. Uzun süre ayrı kaldık ama artık kucaklaşma ve birlikte olma zamanı. Kazakistan başta olmak üzere özgürlüğünü kazanan Türk devletlerini canı gönülden kutlarım. Kurtuluş günü kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

‘Hatay halkı ve Türk milleti sağ olsun’

Başkonsolos Bayel, Türkiye’nin 1991 yılında Kazakistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu ve o tarihten sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştiğini belirterek, “Bu yıl Türkiye’nin farklı şehirlerinde bağımsızlığımızın yıl dönümünü kutluyoruz. Kazakistan dostu ve Türk dünyası sevdalısı Lütfü Başkanımıza çok teşekkür ederim. Hatay halkı ve Türk milleti sağ olsun, var olsun” dedi.

Konuşmaların ardından Karagandi Tattimbet Akademik Çalgıları Orkestrası ve Kazak sanatçılar, Türk dünyasının ezgilerini davetliler için seslendirdi.

Şef Yerlan Baktıgerey’in yönettiği orkestra ve sanatçıların söylediği kıymetli eserler davetlilerden büyük alkış aldı.

Konser sonunda konuk sanatçılar hem ev sahipliği hem de Türk dünyasına verdiği katkılardan dolayı Lütfü Savaş’a hediye takdim etti. Takdim edilen hediyeyi Hatay halkı adına aldığını belirten Savaş, Kazakistan kültürünü, Medeniyetler Bahçesi temasıyla 10 Aralık’ta kapılarını açmak için gün sayan EXPO 2021 Hatay aracılığıyla tüm dünyanın tanıyacağını ifade etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"