Bakanın yanıtı tatmin etmedi!

Yayınlanma Zamanı : 23 Haziran 2021 Saat: 16:29

Bakanın yanıtı tatmin etmedi!

CHP Doğa Haklarından Sorumlu MYK Yardımcısı ve İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, bölgemizi de ilgilendiren Canlı Hayvan sevkiyatlarına ilişkin soru önergesini yanıtlayanTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklamalarının angus sevkiyatlarıyla ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırmadığını savundu.

CHP Çevre ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’un ‘Canlı Hayvan Sevkiyatlarına’ ilişkin 16 maddeden oluşan soru önergesinin İskenderunluların kanayan yarası haline gelen angus sorununu da ilgilendirdiğini ifade eden Kara, sevkiyatların denetim ve kontrolleri, klinik ve fiziki muayenelerin nasıl yapıldığı, 2017 yılından buyana kaç adet ülkeye canlı hayvan ithalatı, kaç ton et ithalatı, harcanan döviz miktarı, bunların nekadarının ihraç edilerek ülkeye döviz girdisi sağladığı, ithalata ödenen bu meblağların yerli üreticiye verilmesi halinde fayda maliyet analizi yapılıp yapılmadığı, ülkemizde hayvan toplama merkezlerinin durumu ve son olarak da ithalatın ne zaman sıfırlanacağı şeklindeki soruları Bakan Pakdemirli’nin geçiştirme mahiyetinde cevapladığını ifade etti.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu MYK Yardımcısı Nermin Kara, angus sorunu çözülene kadar konunun takipçisi olacaklarını belirterek, “Bakan Pakdemirli’nin cevapları çok kısa, net ve geçiştirme mahiyetindeki birkaç satır mevzuattan, yönetmeliklerden ibaret olmuş. Ancak bölgemizi ilgilendiren Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına yönelik çalışmalar kapsamında; imar planı aşamasında olanlar arasında; Hatay (Süt Tarıma Dayalı İhtisas OSB) hakkında bilgi sahibi olduk.Ülke genelinde 2017 yılında 3,8 milyar, 2018 de 3,7 milyar, 2019 yılında 4,2 milyar, 2020 yılında 7,8 milyar TL hayvancılığa destek yapıldığı ifade edilmiş. Diğer sorulara TUİK’den bakın demişler, ancak İthalatın ne zaman sıfırlanacağı, üreticiye verilmesi gereken destekler ve İthalat arasında bir fayda maliyet analizi planlamasına ilişkin bir çerçeve çizilmemiş.Biz sorularımızı sormaya devam edeceğiz” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"