HATSU’nun yaptıklarına bakın!

Yayınlanma Zamanı : 31 Mart 2021 Saat: 14:08

HATSU’nun yaptıklarına bakın!

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), 2014 yılından bu yana, 7 yılda kazandırılan altyapı ve arıtma tesisi yatırımlarını açıkladı.

Hatay halkının yaşamını modern, temiz, sağlıklı ve daha güvenilir ortamda sürdürmesi için 7 yıllık süreçte 3 bin 546 km altyapı çalışması yapıldığına dikkat çeken HATSU, insan sağlığına zararlı, ekonomik ömrünü tamamlamış, sık sık arızalanarak sürekli kesintilere sebep olan boruları bertaraf etme ve içme suyunu sağlıklı şekilde iletmek adına toplamda 2338 km içme suyu şebeke yenileme çalışması ve 1208 km atık su hattı çalışması yapıldığını açıkladı.

Hatay’a 9 yeni atık su arıtma tesisi kazandırıldığına ve bunların 5’inin Amik Ovası bölgesinde inşa edildiğine dikkat çeken HATSU, Amik Ovası’na önceden akan atık suların artık arıtılmış temiz bir şekilde verildiğini ve tarımsal faaliyetlerin kalitesinde artışa katkı sağladığını vurguladı.

İşletmesi yapılan tesislerle günlük 151 bin m3 atık suyun arıtıldığını aktaran HATSU, tesis sayesinde insan ile diğer canlıların ortak yaşam alanı olan doğanın, sulama ve içme suyu kaynaklarının atık sular ile kimyasal maddelerden korunduğuna dikkat çekti.

33 yeni içme suyu deposu

İçme suyunun uygun kalitede ve yeterli güçte dağıtımın sağlanması için Hatay’a 33 yeni içme suyu deposu kazandırdıklarını açıklayan HATSU, enerji ile ekosistem ilişkisi kurularak çalışmaların yapıldığını aktararak, yapılan yatırımların içme suyu kalitesinin iyileşmesinde, su kayıp ve kaçakların azalmasında önemli katkı sağladığını belirtti.

236 adet yeni su kaynağı

HATSU ayrıca, içme suyunun sürekli ve yeterli güçte dağıtımının sağlanması için 236 adet yeni su kaynağı kazandırdıklarını açıklayarak, yeni su kaynaklarından elde edilen suyun gerekli analiz ve ölçümleri yapılarak sağlıklı şekilde şebekelere iletildiğini belirtti.

GES ile 1 milyon 31 bin TL tasarruf

İskenderun Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin elektrik enerjisine katkıda bulunmak amacıyla İskenderun Güneş Enerji Santrali’nin(GES) inşa edildiğini belirten HATSU, faaliyete geçtiği 2020 Mayıs ayından bugüne kadar 1061 MegaWattSaat elektrik enerjisi üreterek 1 milyon 31 bin TL tasarruf sağlandığını aktardı.

674 Bin altyapı problemi çözüme kavuştu

HATSU, 2014 yılından bugüne kadar ALO 185 HATSU Çağrı Merkezi ve sosyal medya hesaplarına(Facebook, Twitter ve Instagram) iletilen 256 bin 967 adet içme suyu, 417 bin 094 adet atıksu ile yağmur suyu problemini çözüme kavuşturduklarını açıkladı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"