‘İl olmak sadece tabela takmakla olmuyor’

Yayınlanma Zamanı : 10 Mart 2021 Saat: 14:09

‘İl olmak sadece tabela takmakla olmuyor’

Hatay Valisi Rahmi Doğan, katıldığı bir tv programında, son günlerde yeniden gündeme getirilen İskenderun’un il olması konusuyla ilgili değerlendirme yaptı. İlçelerin il olması ile ilgili kararların tamamen hükümetin tasarrufunda olduğunun altını çizen Vali Doğan, Antakya ve İskenderun’un birbirini tamamlayan iki önemli ilçe olduğunu ve birbirinden ayırmanın doğru olmayacağına inandığını belirterek, konuyla ilgili fikrini de açıkça ortaya koydu.

“İl olma konusu hükümetin tasarrufunda. Bu konuda Cumhurbaşkanımız ne düşünür bilemiyorum. Ülkemizde illerin sosyal yapısına baktığınızda ekonomik ve sosyal yapıları gelişmiş ilçeler var. İskenderun’un il olmasıyla ilgili de yıllardır talepler var. İl olmak sadece tabela takmakla olmuyor. Jeopolitik, ekonomik, sosyal durumları, il olmanın hükümete getirdiği ekonomik yükümlülükler hesaplanarak belirlenip yapılır. Benim de bitirme tezim “Türkiye’de İllerin Yeniden Yapılandırılması ve İl Kuruluşunun Maliyeti” üzerine. 81 il içerisinde nüfusu 20 bin olan illerde var, 15 milyonu bulan illerde. Göstergelere göre 100 ilçenin bakanlıkta il olma talebi var. İskenderun ve Antakya birbirini tamamlayan iki ilçe. Bunları birbirinden ayırmak iyi olmaz diye düşünüyorum. Devletimizin de şu anda böyle bir çalışması olmadığını biliyorum” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"