Sakın geç kalmayın!

Yayınlanma Zamanı : 29 Ocak 2021 Saat: 15:24

Sakın geç kalmayın!

İskenderun Gelişim Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Ezgi Oymak, her yıl yaklaşık 500 bin kadında görülen ‘Rahimağzı’ kanserinin erken teşhis edildiğinde, önlenebilir bir hastalık olduğuna dikkat çekti. Rahim ağzı kanserinin hiç bir şikâyet olmadan da ortaya çıkabileceğini söyleyen Oymak, HPV aşısının da öneminden bahsetti.

Rahimağzı (serviks) kanserinin belirtilerinden söz eden Uzm. Dr. Ezgi Oymak, “Rahimağzı kanseri, rahimağzı dokusunun kötü huylu hücrelere dönüşümü sonrası ortaya çıkmaktadır. Yavaş gelişen kanser türlerinden olan rahimağzı kanserinin temelinde Human Papilloma Virüsü olarak adlandırılan HPV vardır. Erken evrede rahim ağzı kanseri hiç bir şikâyet olmadan da ortaya çıkabilir. Bu sebepten ötürü, erken tanı için düzenli takip, yani yılda bir kadın doğum kontrolü önemlidir.  Erken taramalar sonucu bu virüs tespit edilmekte ve hastalık ilerlemeden önüne geçilebilmektedir. Rahimağzı kanserinden korunmada önemli olan HPV enfeksiyonundan korunmaktır. HPV aşısı, papillom virüsüne karşı koruma sağlar. Bu enfeksiyona karşı koruma sağlayarak, rahim ağzı hücrelerindeki anormal değişimlere engel olur. HPV aşısı yaptırın, rahim ağzı kanserinden korunun” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"