Fark etmeden gelen problem: Donuk Omuz

Yayınlanma Zamanı : 21 Ocak 2021 Saat: 15:55

Fark etmeden gelen problem: Donuk Omuz

İskenderun Palmiye Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ali Tufan Pehlivan, birçok sebeple ortaya çıkabilen ve hayatı olumsuz etkileyen donuk omuz sendromu ile ilgili bilgiler verdi. Özellikle gece uyurken omuz ağrısı görülen kişilerin mutlaka hekime başvurmasının önemine dikkat çeken Pehlivan, ameliyat dışı yöntemlerin ön planda olduğunu söyledi.

Donuk omuz tanısının muayene sonucu konabildiğini belirten Op. Dr. Ali Tufan Pehlivan, “Donuk omuz diğer adıyla adheziv kapsülit, omuzda ağrı ve hareket kısıtlılığı ile seyreden bir hastalıktır. Genellikle 40-65 yaşları arasında görülür. Şikâyetler, gece uyurken artabilir. Hastalar ağrılı omuzlarının üzerine yatamadıklarından yakınırlar. Kıyafet değiştirmek, rafa uzanmak gibi basit günlük işleri yapmak bile imkânsız hale gelebilir. Donuk omuz tanısı muayene ile konulabilir. Ancak eşlik eden başka bir patolojinin (omuzda kas-tendon yırtığı gibi) olup olmadığını araştırmak için, Omuz MR’ı (emar) istenebilir. Hastalığın ilk evrelerinde şikâyetler zamanla artar. Daha sonra omuzda ağrının hafiflediği ancak hareket kısıtlılığın arttığı bir dönem görülür. Bu evrede omuz adeta donmuş gibi hiç hareket etmez veya çok az eder. Sonraki evre ‘çözülme’ evresidir. Ağrı ve hareket kısıtlılığı zamanla azalarak kaybolur. Bu süreç 1-3 yıla kadar uzayabilir. Tedavide ameliyat dışı yöntemler ön plandadır. Omuza; steroid (kortizon) enjeksiyonu, fizik tedavi faydalı olabilir. Hastaların bir kısmında kapalı teknik olan omuz artroskopisi ile omuza gevşetme ameliyatı yapılır” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"