D Vitamini Neden Gerekli?

6 Ekim 2020
D Vitamini Neden Gerekli?

Önümüz kış mevsimi ve bu mevsimde eksikliğine/ yetersizliğine sık rastlanan vitaminlerden biri D vitamini! Genelde kemik sağlığımız ile ilişkilendirilen D vitamininin eksikliğini göz ardı etmememiz için çok fazla neden var. Kan 25(OH) D seviyesinin 30-35 ng/ml’den düşük olması yetersizlik sınırları içerisine girmektedir. 20 ng/ml’nin altına olması ise eksiklik göstergesidir. D vitamininin K2 vitamini ile birlikte alınması oldukça önemlidir. K2 vitamini, kandaki kalsiyumun kemiklerde ve dişlerde kalsiyum birikmesini sağlayarak bu dokuların güçlenmesini sağlar.

D vitamini seviyemiz neden yeterli düzeyde olmalı?
Kemik sağlığı
1920’lerin başlarında raşitizm salgını sırasında keşfedilmesinden bu yana, D vitamininin kalsiyum / fosfor dengesi üzerindeki fizyolojik etkileri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. D vitamini, vücuttaki kalsiyum dengesinde ve kemik sağlığı ve metabolizmasında önemli rol oynamaktadır. Osteoporozun (kemik erimesi) önlenmesinde D vitaminin düzenli kullanılması oldukça önemlidir.

Bağışıklık
D vitaminini metabolize eden enzimler T hücreleri, B hücreleri, monositler gibi çeşitli bağışıklık hücreleri dâhil olmak üzere birçok hücre tipinde bulunur. Doğuştan gelen bağışıklık hücrelerini desteklemenin yanı sıra, iyi bir bağışıklık sistemini sürdürülebilir kılmakta da D vitamini önemli bir yere sahiptir. D vitamini ve Covid-19 ile ilişkili bilimsel çalışma sonuçlarının karşımıza çıkmaya başladığı şu günlerde D vitamini seviyesinin yeterli olduğu bireylerde akut solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma olasılıkları düşük bulunmuştur. Akut solunum enfeksiyonlarını önlemek adına günlük D vitamini kullanımı oldukça güvenli ve ekonomik bir önlem olarak karşımıza çıkıyor. Hastalıklara karşı kalkan görevi üstlenen D vitamini seviyeniz yeterli düzeydeyse, özellikle kış aylarında kolay kolay hastalanmazsınız.

Stres-Mutluluk hormonu
Kış aylarında motivasyonun az olması, duygusal olarak kendimizi daha pasif hissetmemiz ya da stres yönetimimizin zayıf olması, azalan güneşli günle beraber D vitamini ve mutluluk hormonu serotonindeki azalışla ortaya çıkıyor.

Kanser
Son yıllarda yapılan çalışmalarda, D vitamininin kanser gelişimi ve ilerlemesini azaltıcı birçok anti kanser özelliğinden bahsedilmiştir. 2019 yılında yapılan bir çalışmada ise D vitamini takviyesi ile birlikte kansere bağlı ölümlerde %16’lık bir düşüş saptanmıştır. Aynı zamanda bağışıklık sitemin destekliyor olması, kansere karşı koruyucu olmasında oldukça etkili.

Alzheimer
Birçok deneysel çalışmada, D vitamini takviyesinin Alzheimer hastalığı ile ilişkili biyolojik süreçlere karşı koruyucu olduğunu ve öğrenme-hafıza performansını arttırdığı gösterilmiştir. Yaşlanmayla beraber düşük D vitamini seviyesi bilişsel bozukluk ve demansa neden olabilmektedir. Sinir sisteminin gelişimi ve fonksiyonunda, nörolojik rahatsızlıkların tedavi sürecinde kilit rol oynayan D vitamini seviyenizi; son zamanlarda eğer unutkanlığınız fazla olmaya başladıysa ve öğrenmede güçlük yaşamaya başladıysanız, kontrol ettirmenizde fayda var.

Kalp hastalıkları
D vitaminin kan basıncını dengeleyerek tansiyon probleminden koruyucu etkisi bulunuyor. Bunu paratiroit hormonu ile birlikte gerçekleştiren D vitamini damar sağlığını korumada oldukça büyük öneme sahip.

Diyabet
Vücudumuzun pankreas organından salgılanan insülin hormonu seviyesini düzenleyen yine D vitamini. Yapılan çalışmalarda D vitamini seviyesi düşük olan bireylerde insülin direnci gelişme riskinin oldukça yüksek olduğu saptanmıştır. Bozulan glikoz metabolizması D vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor ve diyabete davetiye çıkarıyor olabilir, hatta obeziteyi de tetikleyebiliyor.

Kilo kaybı sağlama
Kilo kaybı sağlayan zayıflama programlarımda her zaman kalsiyum mineralinin önemini vurgularım ve bu mineralden zengin süt, yoğurt, kefir, peynir, ayran gibi besinlere herhangi bir alerji/ intolerans yoksa danışanlarımın listelerinde bolca yer veririm. Bilimsel olarak zayıflama sürecinde etkinliği kanıtlanmış olan kalsiyumun emilimi D vitaminiyle mümkün. Bu nedenle fazla kilolardan kurtulan sürecinde D vitamini seviyeniz yeterli düzeyde olmalıdır.

Sadece kemik sağlığında olumlu etkilerinden uzun süredir bahsedilen D vitamini, oldukça geniş bir spektrumda vücuda fayda sağlamaktadır. Güçlü bağışıklık, kendimizi dinç hissetmek, güçlü hafıza ve bilişsel fonksiyonlar, diyabetten uzak bir yaşam adına D vitamini tahlili yaptırın ve önleminizi alın. Takviyeleriniz D3 vitamini yanı sıra K2 vitamini de içermeli, hatta kalsiyum-magnezyum-D3 kompleks suplemanlar da oldukça etkili. Özellikle zeytinyağı formunda D3K2 vitamini kullanımı temel önerilerim arasında yer almaktadır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"