İSTE’yince hedefe ulaşmak kolay!

Yayınlanma Zamanı : 05 Ekim 2020 Saat: 15:47

İSTE’yince hedefe ulaşmak kolay!

Dünyanın 22 farklı ülkesinden 620 uluslararası öğrencinin eğitim gördüğü İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), Ürdün Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı tarafından akredite edildi. Ürdün’lü öğrencilere de kapılarını açmaya hazırlanan İSTE’nin Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı(YÖK)’nın “2018-2022 Yükseköğretimde Uluslararasılaşma Strateji Belgesi” nin ilk hedefi olan “Nitelikli uluslararası öğrenci sayılarının arttırılması” hedefi doğrultusunda Ürdün Haşimi Krallığı Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı’yla yapılan görüşmeleri olumlu sonuçlandı. Bu akreditasyon ile İSTE, Ürdün Devleti tarafından tanınan yükseköğretim kurumları arasına girerken, önümüzdeki süreçte Ürdün’lü gençler üniversite eğitimlerini İSTE’meleri halinde İSTE’de sürdürebilecekler.

Uluslararası işbirliği artırılıyor

 “Uluslararası İşbirliklerini ve Hareketliliği Arttırmak” amacında olduklarını ifade eden İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci; “Hareketliliklerin arttırılabilmesi için de en önemli unsurların başında üniversitemize daha fazla sayıda nitelikli uluslararası öğrenci çekebilmek ve bu yönde çalışmalar yapmak gelmektedir. Üniversitemizin 2020-2024 Uluslararasılaşma Strateji Belgesinde belirtilen en başlıca hedeflerinden biri olan “Üniversitedeki yabancı öğrenci sayısını arttırmak” hedefiyle de örtüşen bu hamlemizle, İSTE’nin hedef/odak ülkeleri arasında yer alan Ürdün Devlet’i ile daha yakın ilişkiler kurmamızı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Ürdünlü gençler İSTE’li olabilecek

Bu akreditasyon sayesinde, İSTE tarafından verilen diplomaların Ürdün Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı nezdinde tanınırlığı olacağına dikkat çeken Depci, “Bu durum İSTE’nin Ürdünlü öğrenciler tarafından tercih edilebilirliğini arttıracaktır. Üniversitemiz kurulduğu günden bu güne uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapmakta ve her geçen yıl artan uluslararası öğrenci sayısıyla uluslararasılaşma stratejisinde kendisine koyduğu hedeflerin gereklerini bir bir yerine getirmektedir. İSTE’ye gelen ve Türkçe dil bilgileri, öğrenimlerini İSTE’de devam ettirebilecek düzeyde olmayan öğrencilere Türkçe’yi ve Türk kültürünü öğretmek için bu yıl İSTE-TÖMER (Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi)’ni kurduk. İSTE-Tömer Merkezi Müdürü olarak da birimle uyumlu olarak çalışmalar gerçekleştirebilmesi adına, yabancı dil uzmanı bir Öğretim Üyesinin atamasını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdik. Kendisinin başarılı işlere imza atacağına inanıyoruz. Burada eğitim gören öğrencilerimiz dil sorunlarını bu merkezle aşacak ve İSTE’ye gelecek öğrencilerimiz için dil sorunu çözülmüş olacak. İskenderun’a gelen her uluslararası öğrenci İSTE’nin gelişimine katkı sağlayacaktır.Bu düşüncelerle bu yeni gelişmenin hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, bu sürece katkı sunan özverili çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İSTE her geçen gün büyümeye devam edecektir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"