CHP’li başkanların gündemi: EXPO2021 Hatay

Yayınlanma Zamanı : 30 Eylül 2020 Saat: 12:09

CHP’li başkanların gündemi: EXPO2021 Hatay

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı ile telekonferans aracılığıyla gerçekleştirdiği toplantıda EXPO 2021 hazırlıklarını anlattı.

Meslektaşlarına EXPO’21 kapsamında Antakya ve Arsuz’da inşası süren EXPO alanlarının tanıtımını gerçekleştiren Başkan Savaş, EXPO’nun Ortadoğu’da yaşanan savaştan olumsuz etkilenen Hatay ekonomisine sunacağı katkıya da değindi.

Dünyanın ödüllü mutfaklarının yer alacağı ve ‘Medeniyetler Bahçesi’ temasıyla gerçekleşecek olan EXPO’yu Pandemi sürecine bağlı olarak 23 Nisan’da başlatıp, 29 Ekim’de de bitireceklerinin altını çizen Başkan Savaş, “Amacımız Hatay’ın ticaret kapasiteni arttırmak, turizm katsayısını yükseltmek, tanınırlık oranını arttırmak, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Anadolu’nun ortasında önemli bir ticaret merkezi olmuş olan Hatay’ın ticaret ve turizmde kendini ispat etmesini sağlamak. Ve tabi ki 9 yıldır savaşın gölgesinde olan Hatay insanının yüzünü güldürmek ve umutlandırmak. Biri Antakya- Defne üzerinde diğeri de Arsuz ilçesinde Karaağaç mevkiinde yapılan yaklaşık 309 dönümlük bir alanda ayrı ayrı organizasyon yapacağız. Antakya ve Defne bölgesinde 13 medeniyeti tasvir eden 1650 metrekarelik bir mozaik olacak ve 13 ayrı medeniyeti temsil eden 13 ayrı bahçe olacak. 5 bin kişilik amfi tiyatro, tıbbı aromatik bitkilerin ve Hatay’a özgü çiçeklerin olduğu yerler olacak. Yurt dışı ile ülkemizden gelen şehirlerin kendi bahçeleri olacak. Tüm bunların dışında Gastronomi Köyü de yapıyoruz. Bu gastronomi köyü ile sera yapıp dikey ve organik tarım ile gastronomi köyünü besleyecek sebzeler yetiştireceğiz. Her yaştan insanımızı eğlendirecek eğlence merkezlerimiz olacak. İskenderun tarafında da bütün dünyada gastronomi şehri unvanını kazanmış aynı zamanda bizim İpek Yolu üzerinde baharatı ile ünlü şehirlerimizi de çağıracağız. UNESCO tarafından tescillenmiş şehirlerimizin hem bahçesi hem de mutfakları olacak. Ayrıca orada 10 bin kişilik bir konser alanı da yapıyoruz. Pandemi hızını keserse 23 Nisan’da başlayacağız, 29 Ekim’de de bitireceğiz. İkisi de bizim için milli ve onurlu iki gün. İnşallah beklediğimiz gibi olur 2 milyon insan gelir” dedi.

Görüşme, Başkan Savaş’ın medeniyet şehri Hatay’da gerçekleşecek olan ve tüm dünyanın yakından takip ettiği EXPO 2021’e CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanını daveti ile son buldu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"