Hatay pilot il

Yayınlanma Zamanı : 23 Eylül 2020 Saat: 14:28

Hatay pilot il

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında etkin ve kalıcı tedbirler alınmasına dair Aile Bilgi Sistemi’ne (ABS) entegre edilmek üzere hayata geçirdiği “Risk Analiz ve Yönetim Modülü” için belirlenen 18 pilot il arasında Hatay da yeraldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020-2021 Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı kapsamında hayata geçirilen pilot uygulamanın kadına yönelik şiddet olaylarında riskin zamanında tespiti, tespit edilen riskin etkili biçimde yönetilmesine ilişkin bakanlığın kadın hizmet birimlerince sunulan hizmetlerine yeni bir ivme kazandıracağını ifade etti.

İçerisinde risk ölçeği ve sosyal hizmet müdahalesi adımlarını barındıran Risk Analiz ve Yönetim Modülü’nün elektronik izleme ve yönetim bilgi sistemi olan ABS’ye entegre edildiğini ifade eden Selçuk, “Risk Analiz ve Yönetim Modülü, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi(ŞÖNİM) personelince şiddet mağduruna sunulacak hizmetlerin başlangıç noktası niteliğinde olacak. Modüldeki risk odağına göre mesleki müdahale yapılacak” dedi.

Kadına yönelik şiddete ilişkin coğrafi dağılım üzerinden 81 ilin analizini yaparak pilot uygulama için 18 temsili il belirlediklerini söyleyen Selçuk, “Bu kapsamda; Amasya, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzincan, Gaziantep, Hatay, Kars, Kayseri, Kütahya, Muğla, Sakarya, Samsun, Trabzon ve Van illerimizdeki ŞÖNİM personeline modülün kullanımına dair eğitim gerçekleştirdik. Yapılan eğitim sonrasında Risk Analiz ve Yönetim Modülünü 18 ilimizin ŞÖNİM’lerinde kullanıma sunduk” ifadelerini kullandı.

Pilot uygulama yılsonuna kadar sürecek

Modülün pilot uygulamasını yılsonuna kadar sürdürmeyi planladıklarını kaydeden Selçuk, “Pilot uygulama süresince elde edilecek veriler kapsamında; risk değerlendirme ölçeğinin güvenirlik analizleri gerçekleştirilerek çıkan sonuçlar doğrultusunda bilimsel kanıta dayalı bir risk ölçeği oluşturulacak. Risk yönetimi adımlarına da uygulamadan gelen geribildirimlerle nihai hali verilecek” diye konuştu. 

Mağdur kişiye doğru müdahale ve etkin hizmet sunacağız

Çalışmaların tamamlanmasının ardından Kadına Yönelik Şiddet Vakalarında Risk Analiz ve Yönetim Modülünü uygulamaya koyarak 81 ilde yaygınlaştıracaklarını vurgulayan Bakan Selçuk, “Böylece kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarında sadece kriz odaklı değil aynı zamanda risk odaklı yaklaşım benimsenerek mağdur kişiye doğru müdahale ve etkin hizmet sunmayı sağlayacağız” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"