İSTE Camii ile ilgili detaylar

Yayınlanma Zamanı : 18 Eylül 2020 Saat: 18:24

İSTE Camii ile ilgili detaylar

Türkiye’nin en yeni ve en dinamik üniversitelerinden biri olan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) akademik anlamdaki ilerleyişini sürdürürken, merkez kampüsünde yapımı için protokolü imzalanan 3 bin 500 kişilik caminin yapımını Karatoyuk Ailesi’nin üstlendiği öğrenildi.

Selçuklu mimarisinden esinlenerek bir aya kadar temelinin atılması planlanan İSTE Hacı Mehmet Karatoyuk Cami’nin 2021 yılının sonuna doğru açılması hedefleniyor.

İşte Cami ile ilgili detaylar:

Toplam camii alanının 8915 m2 olacağı ve kapalı alanın 715 m2’yi kapsayacağı belirtilen Camii avlusunda revakların alanı ise proje de 1087 m2 şeklinde planlanırken, tek minareli olacak camide hakim olan renk ise hem iç mekan hem de dış mekanda ağırlıklı olarak açık renkler olacak. İSTE Hacı Mehmet Karatoyuk Camiinin avlu girişi 1 ön ve 2 yan cephe olmak üzere toplam 3 ayrı kapıdan olurken, burada bir estetik şadırvan ibadete gelenleri girişte karşılayacak. Pandemi koşulları dışında normal zamanda camiinin kapalı mekânında 1500, açık alandaysa 2000 kişi olmak üzere, toplamda 3500 kişi ibadetini gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilecek. Kampüs içerisinde camii ulaşımını araçlarıyla yapacaklar için yan kısımda açık bir otopark alanı bulunacak. Camiinin açık alanında yer alan revak bölümünde yapılacak olan küçük düzenlemelerle buralar ihtiyaç halinde taziye yeri, kütüphane ve ders çalışma odaları olarak da kullanılabilecek.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"