Maden arama ihaleleri İskenderun gündeminde!

Yayınlanma Zamanı : 02 Eylül 2020 Saat: 21:48

Maden arama ihaleleri İskenderun gündeminde!

İskenderun Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısında 3 gündem maddesini karara bağladı. İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı başkanlığında toplanan mecliste Hassa, İslahiye, Dörtyol, Belen, Arsuz’da olmak üzere Hatay’da yapılması planlanan 9 adet maden arama sahası ihale ilanları da konuşuldu.

Konuyu meclise taşıyan CHP İskenderun Meclis Üyesi Bülent Kırmızıoğlu, maden sahaları ile ilgili Arsuz’daki bilgilendirme ve farkındalık toplantılarına değinerek,  Hatay’ı kapsayan 9 maden sahası ile ilgili 7 Eylül’de yapılacak ihale öncesi aynı toplantıların İskenderun Kent Konseyi tarafından da yapılmasını talep etti.

68 ilde toplam 766 maden arama ve işletme sahasının ihaleye çıkacağını ve İskenderun’a en yakın olan Arsuz’daki maden sahasının Tülek ve Tatarlı’da çok büyük bir alanı kapsadığını anlatan Kırmızıoğlu, “Biz seçilmişler olarak, toplumun yararına olan her türlü karardan tarafız” dedi.

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı da, çevrenin en ufak bir zarar bile görmesine karşı olduklarını belirterek, maden sahaları ve taş ocaklarının ruhsatlarının yenilenmemesinin ve bir takım kurallara bağlanarak, ciddi yaptırımlar getirilmesinin gündemde olduğunu belirterek, konuyu takip ettiğini ifade etti.

Gündem maddeleri şöyle:

İskenderun Kent Merkezi ve yakın çevresine yönelik hazırlanan 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planına ilişkin itirazların değerlendirilerek sonuçlandırılmasına yönelik meclis kararının alınması ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi hakkındaki imar komisyonu raporu oy birliği ile kabul edildi.

İskenderun Akarca, Azganlık, Bitişik, Çınarlı, Cırtıman, Denizciler, Düğünyurdu, Güzelköy, Kaledibi, Karayılan ve Sarıseki Mahallelerinde Kadastro Kanunu kapsamında güncelleme çalışmaları yapılacağından, kadastro ekipleriyle görev yapmak üzere her mahalleden 6’şar kişilik bilirkişi seçilmesi ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi oy birliği ile kabul edildi.

İskenderun Savaş Mahallesinde bulunan ulusal veri tabanında 44 Sokak olarak kayıtlı olan sokağın adının değiştirilerek Cengiz AKYÜZ adının verilmesi ve Büyükşehir Belediye Meclisine teklifi için karar alınması ile ilgili Yazı İşleri Müdürlüğü teklifi oy çokluğu ile kabul edildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"