“Önceliğimiz çevreyi korumak”

Yayınlanma Zamanı : 28 Ağustos 2020 Saat: 13:55

“Önceliğimiz çevreyi korumak”

Hatay Valisi Rahmi Doğan, kamuoyunda geniş yankı bulan ve tepkilere neden olan 9 adet maden arama sahası ile ilgili açıklama yaptı.  Maden sahaları ihalelerinin bakanlık tarafından yürütüldüğünü belirten Doğan, madenlerin çevreyi, doğayı, ormanları ve denizi koruyarak usulüne uygun bir şekilde çıkartılması için ÇED zorunluluğu getirildiğini söyledi.

Madenlerin ülkenin doğal kaynakları olduğunu belirten Doğan, “Madenler konusu bakanlığımız tarafından yürütülen bir husus. Madenlerin nerelerden çıkartılacağı konusunda yerler hala beli değil. Madenler aranmasın yâda çıkartılmasın mantığı yanlış. Biz İskenderun Körfezi’nde Erzin’den Samandağ’a kadar tüm bölgeyi koruma altına aldık. Çevre bakanlığımız tarafından ÇED raporu zorunluluğu getirildi. ÇED süreci önemlidir. Raporların sonuçlanması iki yıl sürer. Ve bu ÇED süreci firmaların üzerine zorunlu hükümlülükler getirmekte. Burada ne kadar rezerv var? Ekonomik değeri nedir? Çevreye zarar ölçüsü nedir? Ülkeye katkısı nedir? Bunların hepsinin bir hesabı var.  Hiç kimse gelip bu hesapları yapmadan bölgemize zarar veremez. Buna ne insanlarımız, ne de devletimiz izin verir. Bizler çevremizi, doğamızı, ormanımızı ve denizimizi koruyarak, usulüne uygun bir şekilde madenlerimizi çıkartacağız. O yüzden insanlarımız müsterih olsunlar. Şuan zaten yerler belli değil. Burada bir art niyet olduğunu da düşünmüyorum. Madenler ülkenin doğal kaynaklarıdır. Madenlerimizi tabiî ki çıkartacağız, ama usulüne uygun çıkartacağız” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"