LimakPort’tan ‘Lojistik’ canlılık adımı!

Yayınlanma Zamanı : 24 Ağustos 2020 Saat: 11:36

LimakPort’tan ‘Lojistik’ canlılık adımı!

LimakPort İskenderun, köklü bir lojistik geçmişi olan İskenderun körfezinde bu sektörün ana omurgasını oluşturan yerel Gemi acentelerinin Konteyner lojistiği işinde yer almaları için destek  vereceğini açıkladı. Limakport’un lojistik sektörünün geliştirilmesi, yeni lojistik firmalarının kurulması  ve bu alanda istihdamın arttırılması için çalışmalar yaptığını ifade eden LimakPort İskenderun Limanı Genel Md. Yrd. Mehmet Ünlü, önümüzdeki günlerde konteyner lojistiği alanına girmek isteyen gemi acenteleri ile toplantıda bir araya gelmeyi planladıklarını söyledi.

Gemi Acentelerinin Konteyner lojistiği işine girmelerinin bölgenin ekonomik ve istihdam açısından kalkınmasında önemli bir etken olacağını ifade eden Ünlü, “2012 yılında özelleşen İskenderun Limanına yapılan kapsamlı yatırımlar ve son yıllarda İskenderun Körfezine yapılan diğer iskele yatırımları sonucu bölgemizde lojistik sektörü her geçen gün gelişiyor. 1996-20010 yılları arasında, Avrupa Birliği ve Akdeniz ülkelerinde konteyner taşımacılığının ön plana çıkması ile bölgemizdede denizyolu taşımacılığı konteynerize olmaya başlamıştır. 10 yıl öncesine kadar İskenderun Körfezinde konteyner gemilerini elleçleyecek altyapı bulunmaz iken bugün LimakPort İskenderun Limanı ve Assan iskelesinde toplam 1.300.000 Teu/yıl Konteyner elleçlemesine imkân veren altyapılar oluşturuldu. Mersin ve İskenderun Körfezinde yıllık toplam elleçlenen 2.400.000- Teu/yıl konteyner hacminin 700.000 Teu/yıl, yani tüm doğu Akdeniz bölgesinin yaklaşık %30 hacmi İskenderun Körfezine dönmüştür. Ayrıca daha önce dökme gemi ile ithalat ve ihracat yapan bölge sanayicileri bugün bir kısım ihracat ve ithalatlarını konteyner ile yaparak daha geniş pazarlara ulaşmaktadır. İskenderun körfezinin bu pazardan alacağı pay giderek artacağı ön görülür iken, köklü bir lojistik geçmişi olan İskenderun körfezinde bu sektörün ana omurgasını oluşturan Gemi Acentelerinin Konteyner lojistiği işine girmeleri bölgenin ekonomik ve istihdam açısından kalkınmasında önemli bir etken olacaktır ve gelişime hız katacaktır. Bu alandaki açığı kapatmak ve İskenderun körfezindeki lojistik eko sistemi geliştirme çalışmaları yapan LimakPort İskenderun Limanı, yerel gemi Acentelerinin İskenderun Körfezinde gelişmekte olan konteyner trafiğinden pay almalarını sağlamak ve geçiş sürecinde bu alana girmek isteyen gemi acentelerini destekleyerek katkı sunmayı hedefliyor” dedi.

LimakPort İskenderun Limanı Genel Md. Yrd. Mehmet Ünlü bu kapsamda; İskenderun Teknik Üniversitesi, Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı olarak görev yapmakta olan Prof. Dr. Soner Esmer,in moderatörlüğü ve sunumu, LimakPort İskenderun Limanı’nın  girişimleri, DENİZ Ticaret Odası İskenderun şubesi ve İskenderun Deniz Nakliyecileri Derneği’nin katkıları ile düzenlenecek bir panelde konteyner lojistiği alanına girmek isteyen gemi acenteleri ile bir araya gelerek, Liman Kenti olan İskenderun’da 1970-80 li yıllarda yaşanan ekonomik ve lojistik canlılığın tekrar yakalanmasını hedeflediklerini ifade etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"