HBB, EXPO için borçlanacak

Yayınlanma Zamanı : 14 Ocak 2020 Saat: 16:38

HBB, EXPO için borçlanacak

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, Ocak Ayı Olağan Toplantısı 2. Birleşimini gerçekleştirdi. İskenderun’da yapılan 2020 yılının ilk meclis toplantısında Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen; Mali Hizmetler Daire Başkanlığının; Hatay EXPO 2021 Antakya ve Arsuz ilçesi alanlarının yapım ve yatırım işlerinde kullanılmak üzere borçlanma yapılması ile ilgili gündem maddesi, komisyon raporunun okunmasının ardından oybirliğiyle kabul edildi.

Toplamda 16 maddenin görüşülerek karara bağlandığı olağan meclis toplantısında; Hatay’ın 2021’de ev sahipliği yapacağı EXPO ile ilgili bilgilendirme yapan Başkan Savaş, “ 8 yıldır Suriye’den gelen misafirlerin bize kattığı sıkıntıları bertaraf etmek lazım. Bu nedenle Hatay’ın turizm merkezi olmasını istiyoruz. New York Times dergisinde görülmesi gereken 52 şehir arasına girmiş bir şehiriz. Hatay’ımızın tüm güzelliklerini dünya ile paylaşmak istiyorum. EXPO dünyada yapılan en büyük 3. Organizasyon. Biz EXPO’yu Antalya’dan çok daha uygun bir bütçeye mal edeceğiz. EXPO Antalya’da genel bütçe ile yapıldı biz yerel bütçe ile yapacağız. Kırsal kalkınma planımız EXPO üzerinden yapılacak. Çiftçinin durumu ortada. Şehirlerde insanlar bir şekilde kendilerini geçindirebiliyor ama kırsal kesimdeki insanlar ekonomik sıkıntı ile mücadele ediyor. Hatay’ın turizm ve ekonomi anlamında kalkınabilmesi için böyle güzel bir projeye ihtiyacı var. Önceki dönem hizmet yapılaması anlamında mecliste yaşadığımız sıkıntıları şu ana kadar bu mecliste yaşamıyoruz. Bunun için belediye başkanlarımıza ve meclis üyelerimize desteklerinden dolayı teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

HBB Genel Sekreteri Nihat Tazearslan’ın EXPO 2021 ile ilgili bir sunumu ve karşılıklı fikir alışverişlerinin yapılmasının ardından komisyon raporu oy birliği ile kabul edildi.

Toplantıda ayrıca, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 10.01.2020 tarihli toplantısında alınan 03 sayılı kararla Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen; Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığının, mülkiyeti belediyeye ait Defne ilçesi Çekmece Mah. Kütüğünde kayıtlı 17509 sayılı parselin satışını yapabilmek için belediye encümenine yetki verilmesi ile ilgili komisyon raporu görüşülerek, oy birliği ile kabul edildi.

Şubat ayı meclis toplantısının 14 Şubat Cuma günü saat 16.00’da Dörtyol’da gerçekleştirilmesine karar verildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"