Dünyanın en iyi güreşçisi bizde!

Yayınlanma Zamanı : 02 Eylül 2019 Saat: 10:15

Dünyanın en iyi güreşçisi bizde!

Dünya Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu tarafından düzenlenen ve Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) ev sahipliğinde gerçekleşen Uluslararası 10. Aba Güreşi Dünya Kupası Şampiyonası Hatay’da gerçekleşti.

Azerbaycan’dan Yunanistan’a, Pakistan’dan Rusya’ya kadar 42 ülkeden yaklaşık 200 sporcunun katılım gösterdiği; 60, 70, 80, 90 ve 90+ olmak üzere toplam 5 kategoride gerçekleşen müsabakalar sonunda 90+’da Ali Erdoğan dünya şampiyonu olarak, başpehlivan olmaya hak kazandı.

HBB Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi’ndeki aba güreşi mersahında gerçekleşen şampiyonayı, CHP Hatay milletvekilleri Suzan Şahin ile İsmet Tokdemir, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Dünya Aba Güreşi Federasyon Genel Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek ve çok sayıda Hataylı büyük ilgi ile takip etti.

Dünyanın en başarılı güreşçileri katıldı

5 bin yıllık ata sporunun gelecek nesillere aktarılması amacıyla bu büyük organizasyonu düzenleyen, ulusal ve uluslararası şampiyonaları şehre taşıyan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, dünyanın dört bir yanından gelen başarılı güreşçileri sporseverlerle buluşturdu.

Sporcular güreş meydanında hünerlerini sergilerken tribünleri dolduran güreşseverler, dünyanın en yetenekli güreşçilerini izleyerek HBB Mehteran Takımı’nın gösterileri ve güreş ağasının manileriyle eğlenceli zaman geçirdi.

Aba güreşini dünyaya yayıyoruz

Aba güreşinin dünya federasyonluğunu Hatay’da kurduklarını söyleyen HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Bu işe 10 yıl önce başladık. Öncelikle Hatay şampiyonası ardından Türkiye şampiyonası ve dünya kupası şampiyonasıyla devam ettik. İlk başladığımızda 4 ülke varken günümüzde ise 42 ülkenin katılım sağladığı ve dünyanın en iyi güreşçilerini ağırladığımız bir organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. Ata sporumuzu dünyayla paylaşmak istedik ve bu doğrultuda şampiyonalar düzenliyoruz. Her geçen yıl kendimize bir şeyler katarak bugünlere geldik. Bundan 10 yıl önce bir avuç insan olarak bu işe gönül verdik, aba güreşinin dünya federasyonluğunu Hatay’da kurduk ve gün geçtikçe çığ gibi büyüyoruz. Büyüdükçe de bu işi dünyaya yayıyoruz. Bundan sonraki şampiyonlarda yerelden destek görmek istiyoruz. Bu aile ne kadar genişlerse ata sporumuz da tanınır hale gelir” dedi.

Ödüller sahiplerini buldu

Dünyanın en iyi pehlivanlarının güreştiği şampiyonada; 60 kiloda Fatih Önalan, 70 kiloda Hasan Kaya, 80 kiloda Tuva’dan Aldynsai Odai, 90 kiloda Şahin Turşak şampiyon olurken, 90 kilo ve üzerinde Ali Erdoğan dünya şampiyonu oldu ve başpehlivan olmaya hak kazandı.

Müsabakalar sonunda dereceye giren sporculara madalyalarını ve ödüllerini Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş takdim etti

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"