Suzan Şahin’den hükümete Hassa Tüneli eleştirisi

Yayınlanma Zamanı : 19 Ağustos 2019 Saat: 12:26

Suzan Şahin’den hükümete Hassa Tüneli eleştirisi

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Türkiye’nin ilk 10 mega projesinden birisi olarak açıklanan ve yapımına 2019’da başlanacağı duyurulmasına rağmen somut hiçbir adım atılmadığını ifade ettiği Hassa Tüneli projesini TBMM gündemine taşıdı. Hassa Tüneli projesi ile yine ihalesi 2016 yılında yapılan ve teslim süresi 150 gün olarak duyurulan Güneysu ve Delta Hemzemin geçitlerindeki üst geçidin 2017 yılının Ocak ayında tamamlanması gerekirken hala hizmete girmemesini eleştiren Şahin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde Amanos Tüneli Projesi için ayrılan bütçe miktarı ve bugüne kadar bu ödenekten ne kadar harcandığını irdeledi.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, 2018 yılı yatırım programına alınan ve Dörtyol-Hassa arasında yapımı planlanan Amanos Tüneli Projesi’nin 31,33 kilometrelik bölünmüş yol, 19 kilometrelik çift tüp karayolu ile bölge ve ülke ekonomisinin canlandırılması açısından önem taşıdığını belirterek, projenin tamamlanmasıyla birlikte bölgede yeni bir sanayi ve ticaret aksı oluşturularak, bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlanacağını, Amanos Dağları’nın altından geçecek 30 kilometrelik tünelle de İskenderun Limanının, Hassa’da ilan edilen 13 bin dönüm organize sanayi bölgesine bağlanacağını vurguladı.

Hükümet yetkililerinin açıklamalarında vaat ettikleri tarihlerde projelerin bitirilmediği, bazılarına ise hiç başlanmadığını ifade eden Şahin, “Ülkemizin demir-çelik üretiminin önemli bir bölümünü gerçekleştiren, ancak Amanos Dağları ile Akdeniz arasında sıkıştığı için büyüyemeyen İskenderun sanayi sektörü, bu projenin hayata geçirilmesini dört gözle beklemektedir.  Hassa Tüneli’nin yapılması durumunda hem bölge sanayisinin gelişimi sağlanmış hem de yeni istihdam alanları yaratılmış olacak. Türkiye’nin ilk 10 mega projelerinden birisi olarak belirtilen proje hakkında yapılan açıklamalarda projenin yapımına 2019 yılı içerisinde başlanacağı belirtilirken, bu konuda Cumhurbaşkanı başta olmak üzere yetkililer tarafından sözler verilmiş, ancak proje konusunda somut bir adım henüz atılmamıştır. AKP ve Saray’ın hazineyi tam takır hale getiren, yandaşı zengin eden israfları milletimize hizmet olarak açıklanan ve seçim vaadinden öteye gitmeyen projelerin hayata geçirilmesine engel oluyor” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"