CHP Hatay’dan kayyum atamalara tepki

Yayınlanma Zamanı : 19 Ağustos 2019 Saat: 13:28

CHP Hatay’dan kayyum atamalara tepki

CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, HDP’li belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasına tepki gösterdi. Atamayla gelen İçişleri Bakanının, seçimle gelen Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarını görevden almasının halkın iradesine yapılmış bir darbe olduğunu söyleyen Özgün, AKP’yi seçmen iradesine saygı duymaya davet etti.

Alınan kararın sadece Diyarbakır, Van ve Mardin halkına değil, tüm Türkiye’ye yapılmış baskıcı antidemokratik bir tavır olduğunu ifade eden Özgün’ün konuyla ilgili açıklaması şöyle, “HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden alınması son derece haksız, hukuksuz ve antidemokratik bir karardır. Atamayla gelen İçişleri Bakanı seçilen belediye başkanlarını görevden alıp, yine atamayla gelen valileri kayyum atıyor. AKP de buna ileri demokrasi diyor. Bu karar yalnızca Diyarbakır, Van ve Mardin halkına değil tüm Türkiye’ye yapılmış baskıcı antidemokratik bir tavırdır. Sandıkta kaybeden Erdoğan ve AKP, masada baskı ve hukuksuzlukla kazanmak istiyor. Halkın iradesi resmen ve alenen gaspedilmektedir. Bu kararları ve tavrı kabul etmek mümkün değildir. Karardan ivedikle vazgeçilerek hatadan dönülmesi çağrısı yapıyoruz. Bu hazımsız akıl, ülkeyi felakete götüreceği gibi, toplumsal barışa da yapılabilecek en büyük kötülüktür. Abdullah Öcalan’ın mektubunu kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’a TRT ekranlarından okutan zihniyetin, görevden alma tutumu samimiyetsiz ve riyakardır. AKP’yi akl-ı selime, demokrasiye ve halkın iradesine saygı duymaya çağırıyoruz.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"