Meslek komiteleri dertli mi dertli!

Yayınlanma Zamanı : 26 Temmuz 2019 Saat: 11:01

Meslek komiteleri dertli mi dertli!

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası(İTSO) Temmuz ayı Meclis toplantısı Meclis Başkanı Okan Belli başkanlığında gerçekleşti. Ülke ve bölge ekonomisinin yana sıra, İTSO’nun projeleri ile esnafın sorunlarının ele alındığı toplantıda, meslek komiteleri kendi alanlarında yaşadıkları sorunları dile getirerek, çözüm önerileri hakkında istişarede bulundu. İTSO Meclis üyesi aynı zamanda 7. Meslek Komite üyesi olan Sezer Kara, deniz kenti olan İskenderun’da balık satışında ciddi sıkıntılar yaşandığına vurgu yaparak, İTSO olarak balık sezonun açılışında Anıt alanında bir festival düzenlenmesini önerdi.

“Sorunların çözümü için çalışıyoruz”

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, ilçede ihtiyacı hissedilen Gümrük Laboratuvarı sorununun çözülmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Bölgemizde Gümrük Laboratuvarı’nın olmayışı, dış ticaret yapan firmalarımızı ürün numunelerini Mersin Gümrük Laboratuvarına göndermek zorunda bırakmakta, bu durum da, firmalar açısından hem zaman kaybına sebebiyet vermekte, hem de maddi külfete yol açmaktaydı. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizler de, üyelerimizden gelen talepler neticesinde, bu sorunu gündemimize alarak çözüm üretilmesi noktasında yaptığımız çalışmaların sonuca ulaşmasından mutluyuz. Bölgemize önemli faydalar sağlayacağına inandığımız Gümrük Laboratuvarı’nın İskenderun Teknik Üniversitesi’nde kurulmaya başlanmasından büyük memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Özellikle ithalat-ihracat ve lojistik konularında faaliyet gösteren üreticilerimiz ve sanayicilerimiz açısından büyük önem taşıyan bu yatırımın bölgemize kazandırılması, firmalarımızın hem zaman hem de maliyet kaybının önüne geçilmesini sağlayacaktır diye düşünüyoruz” dedi.

“Denizden ve balıktan yeterince yararlanmıyoruz”

İTSO Meclis üyesi aynı zamanda 7. Meslek Komite üyesi olan Sezer Kara komite adına yaptığı konuşmada, esnafa destek olmak amacıyla balık sezonunun açılışında anıt alanında festival düzenlenmesini talep ederek,  “Balıkçılık sektörü başta olmak üzere, Et ve Tavuk ürünleri satışlarında ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Deniz şehri İskenderun’da maalesef balık yerine et veya tavuk yiyoruz. Akaryakıt fiyatlarının pahalı olması, balık sezonunun kısa olması balıkçı esnafının işlerini zorlaştırıyor. İTSO olarak her yıl Balık sezonun açılışında Anıt alanında bir festival gerçekleştirilebilir. Balıkçı esnafa destek olunabilir. Denizlerimizden yeterince istifade edilemediğini düşünüyoruz. Tüm bu Sorunların çözümü, esnafın desteklenmesi, kredi konularında gerekli desteğin verilmesi, faizlerde indirime gidilmesi için çalışmalar yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Marketler de dertli

Ekonomik anlamda market üreticilerinin de sıkıntıları olduğuna dikkat çeken İTSO Meclis üyesi ve 9. Meslek Komite Başkanı Mahmut Karagüzel de marketlerin çoğalması ile yerel esnafın kepenk kapatma noktasına geldiğini belirterek, “9. Meslek Komitesi olarak özellikle merdiven altı üretim yapan, vergi levhası olmayan firmalar çoğaldı. Bizler vergi veriyoruz, aidatlarımızı ödüyoruz ancak diğer taraftakiler ise haksız kazanç elde ediyorlar. Bunun yanı sıra İTSO’dan yerel esnafların desteklenmesi için Reklam ve afiş çalışmasının yapılmasını talep ediyoruz. Ülke olarak ekonomik anlamda zor bir süreçten geçmekteyiz. El birliği ile bu sürecin atlatılmasını temenni ediyoruz” dedi.

Meclis toplantısında, Hesapları İnceleme Komüsyonu Başkan yardımcısı Necati Sert, Haziran ayı gelir giderleri ile ilgili Meclis üyelerini bilgilendirdi.

İTSO yönetim kurulu üyesi Müfit Tennioğlu da Meclis toplantısında söz alarak, İskenderun’da İskenderun Teknik Üniversitesinde yeni açılacak olan Mimarlık Mühendislik Fakültesi ile ilgili bilgiler verdi.

İTSO Temmuz ayı meclis toplantısında gündemdeki konular görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"