Tek bir cildiniz var! Güneşin zararlarından koruyun!

Yayınlanma Zamanı : 01 Temmuz 2019 Saat: 13:03

Tek bir cildiniz var! Güneşin zararlarından koruyun!

İskenderun Gelişim Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Seda Yıldız, sıcakların kendini iyice hissettirdiği yaz mevsiminde özellikle güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkılmaması konusunda uyarılarda bulundu. Cilde nüfuz eden güneş ışınlarından korunulmadığı takdirde, deri hastalıkları ve cilt kanserlerinin oluşabileceğine dikkat çeken Yıldız, kişinin cilt yapısına uygun en az 30 koruma faktörlü krem kullanması gerektiğini söyledi.

Güneşin zararlı etkilerinin yanısıra yararlı etkilerinin de olabileceğini ifade eden Yıldız, “İnsanlar, güneşten korunmanın, güneş ışınlarının D Vitamini üretimi gibi yararlarını engelleyeceğini düşünmektedir. Oysa sadece yüz ve elin güneşe 15- 20 dakika maruz kalması, D Vitamini sentezi için yeterlidir. Daha fazla ve korunmasız güneşe maruz kalmak deri yanıklarına, güneş lekelerine ve ileride oluşabilecek cilt kanserlerine sebep olabilmektedir. Bu nedenle güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde güneşten korunmak önemlidir. Sağlıklı bir şekilde güneşten korunabilmek için, dışarı çıkmadan en az 30 dakika önce güneş kremi sürülüp, uygulamanın 2 ile 4 saatte bir tekrarlanması gerekmektedir. Koruyucu seçerken; hem UVA, hem de UVB koruyucu filtreleri içeren, en az 30 koruma faktörlü, kişinin cilt yapısına uygun eczane ürünlerinin kullanılmasını öneriyoruz. Ayrıca mümkün olduğu sürece, 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşe çıkılmamalı, koruyucu kremlerin yanı sıra şapka, gözlük kullanılmalı ve gölge yerler tercih edilmelidir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"