Optisyen-Gözlükçüler’in dikkatine!

Yayınlanma Zamanı : 28 Haziran 2019 Saat: 16:24

Optisyen-Gözlükçüler’in dikkatine!

Türkiye genelinde Hatay’ı da kapsayan 20 bölgede Optisyen-Gözlükçüler Odası’nın kuruluşuna dair tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kapsamda söz konusu bölgelerde faaliyet gösteren meslek mensupları, üç ay içerisinde odalara kayıt yaptırmak zorunda olacak.

Buna göre, tebliğde ilan edilen İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Konya, Kocaeli, Mersin, Kayseri, Adana, Samsun, Balıkesir, Muğla, Aydın, Manisa, Denizli, Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa ve Sivas merkezli 20 bölgede Optisyen-Gözlükçüler Odası kurulacak.

 Kayıt yaptırmayanların görevinden ayrılması gerekecek

5193 sayılı Optisyenlik Hakkında Kanun çerçevesinde hazırlanan tebliğe göre, duyurunun yürürlük tarihinden itibaren işleyecek üç aylık sürenin uzatılması, kanunen mümkün olmayacak.

Öngörülen üç aylık süre sonunda ilgili ilin Optisyen-Gözlükçü Odası’na kayıt yaptırmamış olanların çalıştıkları optisyenlik müesseselerindeki mesul müdürlük görevi ile diğer mesleki görevlerinden ayrılmaları gerekecek. Bu suretle görevinden alınan kişilerin yerine, odaya kayıt yaptırmış meslek mensupları atanacak.

Ayrıca üç aylık sürenin sonunda Optisyen-Gözlükçü Odası’na kayıt yaptırmamış olanlar, daha sonra kaydını yaptırmış olsalar bile, Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği Yönetmeliğinin geçici 5’inci maddesi gereğince, odaların yapılacak olan ilk genel kurullarına katılamayacak, oda organları ve Büyük Genel Kurul temsilcilikleri için aday olamayacaklar.

Odaların kurucusu olarak görev almak isteyen meslek mensupları, tebliğin yayımlanmasıyla birlikte 15 gün içinde Birlik Merkez Yönetim Kuruluna başvurabilecekler.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"