Sinsi Tehlike; MS HASTALIĞI

Yayınlanma Zamanı : 29 Mayıs 2019 Saat: 12:15

Sinsi Tehlike; MS HASTALIĞI

İskenderun Gelişim Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, görülme sıklığı giderek artan Multiple-Skleroz (MS) hastalığı ile ilgili yaptığı açıklamada, hastalığın tedavi edilmediği takdirde özürlülük riski oluşturabileceğini ifade etti.

Günümüzde MS hastalığının tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Atilla Kara, en belirgin özelliğinin de kol veya bacakta güçsüzlük, görme bozukluğu, uyuşukluk ve hissedilen duyu değişikliği olduğunu ifade etti.

MS’in bir beyin ve omurilik hastalığı olduğunu belirten Kara, “MS, beyin ve omurilik sisteminde miyelin kılıfı dediğimiz sinirlerin dışında bulunan maddenin kaybolmasıyla seyreden ve plaklar oluşturan bir hastalıktır. Bu hastalık, en çok beyinde tutulur. Bunun dışında boyun omurilik bölgesi ve sırayla diğer bölgelerde tutulmalar görülebilir. Hastalarda en çok görülen bulgular; ani görme kaybı, tek tarafta uyuşma, denge kaybı, kuvvetsizlik gibi, direk beyin omurilik sistemini ilgilendiren bulgular görülür. Genelde 20 ile 40 yaş arası görülen bu genç yaş hastalığı, kadınlarda daha sık ortaya çıkmaktadır. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmez. Vücudun savunma sisteminin kendi sinir kılıflarına saldırmasıyla seyreden bir hastalık olduğundan, baskılayıcı tedaviler kullanılır. Genelde bu hastalık ataklarla seyreder. Fakat her atakta bir iz kalır ve bu durum sonucu maluliyet oluşturabilir. Günümüzde, MS tedavisi ile ilgili ciddi gelişmeler yaşanmakta ve tedavi başarı şansı giderek artmaktadır” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"