TEKNOVERSİTE’nin TEKNOGİRİŞİMCİ’sine TÜBİTAK desteği

Yayınlanma Zamanı : 21 Mayıs 2019 Saat: 16:22

TEKNOVERSİTE’nin TEKNOGİRİŞİMCİ’sine TÜBİTAK desteği

TÜBİTAK’ın, Bireysel Genç Girişim “BİGG” programı 2018 yılı 2. çağrısı kapsamında desteklenmeye uygun görülen 146 genç ve yenilikçi girişimci adayı arasında İskenderun Teknik Üniversitesi(İSTE) Biyomedikal Mühendisliği Böl. Öğr. Üyesi Dr. Abdullah Çalışkan da yer aldı.

  “Yenidoğan bebekler için hipotermi cihazı tasarlanması ve etkinliğinin test edilmesi” projesi ile TÜBİTAK BİGG TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ desteği almaya hak kazanan Çalışkan, İSTE’nin teknoversite vizyonunu teknogirişimci olarak taçlandırdı.

TÜBİTAK BiGG 2018 Yılı 2. Çağrısı hakkında:

2012 yılında başlatılan Program kapsamında desteklenen 1094 girişimci, şirketlerini kurarak iş fikirlerini hayata geçirmiştir. 2018 yılı 2. çağrısını yürüten 30 Uygulayıcı Kuruluş girişimcilere eğitim, mentörlük, kuluçka, işbirliği ağlarının kullanımı ve müşteri doğrulama desteklerini içerecek şekilde hızlandırıcı hizmeti sağlamaktadır. 

Programın 2. Aşamasında girişimcilerin firmalarını kurmaları sonrası 200 bin TL’ye kadar sermaye desteği sağlanmaktadır. Ayrıca BiGG desteği alan girişimcilerden bir grubun, İngiltere ile işbirliğinin geliştirilmesine yönelik olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı girişimiyle başlatılan ve TÜBİTAK tarafından yürütülen Kâtip Çelebi-Newton Fonu kapsamında Royal Academy of Engineering tarafından yürütülen “Leaders in Innovation Fellowships” Programından faydalanmaları sağlanmaktadır.

BiGG 2018 yılı 2. çağrısına 4594 girişimci iş fikri başvurusu yaptı. Bu başvurulardan 1833 girişimci 1. Aşama desteği aldı. Uygulayıcı Kuruluşlar tarafından iş planına onay verilen girişimciler arasından 553’ü panel değerlendirmesine kabul edildi. TÜBİTAK tarafından yürütülen ve akademisyenler, sanayiciler ve yatırımcılardan oluşturulan panel değerlendirmeleri sonucu 146 girişimcinin Teknogirişim Sermayesi Desteği alması uygun bulundu. 1240 teknogirişim firması BiGG desteği almaya hak kazandı.

BiGG 2018 yılı çağrısı ile desteklenecek girişimcilerle birlikte toplamda 1240 teknogirişim firması Programdan yararlanarak kurulmuş olacak.

Desteği almaya hak kazanan 146 girişimci Mayıs ve Haziran aylarında şirketlerini kurmaları sonucu TÜBİTAK’la sözleşme imzalayarak, 1 Temmuz 2019 tarihinde iş planlarını gerçekleştirmek için çalışmalarına başlayacak. 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"