Sağlık için, süt için!

Yayınlanma Zamanı : 21 Mayıs 2019 Saat: 11:49

Sağlık için, süt için!

İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Diyetisyeni Eray Albayrak, ‘21 Mayıs Dünya Süt Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için yeterli süt tüketiminin önemine dikkat çekti.

Özellikle büyüme çağındaki çocukların ve gençlerin, günde en az iki su bardağı süt ya da ona eşdeğer yoğurt tüketmesini öneren Albayrak, ekstra katkı maddesi eklenerek, satışa sunulan hazır süt ürünleri yerine evde yapılanların tercih edilmesinin daha faydalı olacağının altını çizdi.

Süt ve süt ürünlerinin yetersiz düzeyde tüketilmesinin kemik sağlığı üzerinde ciddi ve zararlı etkiler oluşturabileceğine dikkat çeken Albayrak, “Süt; kalsiyum, protein, B12 vitamini gibi vücudumuz için gerekli birçok besin öğesini bileşiminde bulunduran, değeri yüksek ve önemli bir içecektir. Özellikle büyüme ve gelişme dönemindeki okul çocuklarının beslenmesinde gerekli olan kalsiyumun büyük bir bölümü, süt ve süt ürünleri ile karşılanabilir. Bu nedenle büyüme çağındaki çocuk ve gençlerin günde en az 500 gram, yani yaklaşık iki su bardağı süt ya da ona eşdeğer yoğurt tüketmesi önerilir. Süt ürünlerinin tüketimi, özellikle kemik ve diş sağlığının desteklenmesi açısından büyük önem taşımaktadır” açıklamasında bulundu.

Meyveli süt ve yoğurtların, hem şeker ilaveli hem de besin kalitesi düşük gıdalar olduğunu da sözlerine ekleyen Uzman Diyetisyen Eray Albayrak, “Süt ve süt ürünleri, hayata ilk adım attığımız andan itibaren anne sütü ile hayatımıza girerek, ömür boyunca temel besin maddelerimizi oluşturan önemli bir besin grubumuzdur. Protein, karbonhidrat, yağ ve vitamin mineral açısından en zengin doğal besin kaynaklardandır. Başlı başına içerisinde zengin besin ögesi barındıran süt ve ürünlerine ekstra katkı maddesi eklenerek, satışa sunulan meyveli formları; hem şeker ilavesi ile enerji değeri yüksek besinler oluyor, hem de besin kalitesi düşük gıdalar olarak karşımıza çıkıyor. Evde hazırlanan meyve ve süt grubundan bir besinin birlikte tüketilmesi daha besleyici olacaktır. Ayrıca laktoz intoleransınız varsa, laktozsuz süt tüketebilirsiniz” dedi.  

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"