Türk Donanması’nın gururu İskenderun sularında!

Yayınlanma Zamanı : 21 Mayıs 2019 Saat: 12:20

Türk Donanması’nın gururu İskenderun sularında!

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yürütülen ve Cumhuriyet tarihinin en büyük tatbikatlarından olan “Denizkurdu-2019 Tatbikatı” kapsamında TCG Tarsus (P-1204) Gemisi İskenderun Limanı’na demir attı.

TCG Tarsus (P-1204) Gemi Komutanı Dz.Yüzbaşı Onur Çağlar, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe’nin eşliğinde İskenderun Kaymakamı İskender Yönden’in ardından İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı’ya nezaket ziyaretinde bulunarak, ziyaretin anısına şilt takdim etti.

“Denizkurdu- 2019 Tatbikatı” kapsamında; Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın sevk ve idare ettiği, Deniz Kuvvetleri Karargahı’nda planlanan ve Deniz Harp Merkezi Komutanlığınca yönetilen Denizkurdu-2019 tatbikatının Doğu Akdeniz bölümünde, şiddetli deprem meydana gelen bir ülkeye gönderilen ekiplerin enkazda arama ve kurtarma çalışması eğitimi gerçekleştirildi.

İskenderun’daki tatbikatta senaryo gereği, şiddetli deprem sonrası tüm ulaşım ve iletişim alt yapısı depremden olumsuz etkilenen “Haki” ülkesine, “Mavi” ülkesince deniz yoluyla gönderilen Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi ile 112 Acil Servis, Türk Kızılay, AFAD ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Arama Kurtarma ekipleri enkazlarda çalışma yapıldı.

Hızla bölgeye intikal eden ekipler, enkaz altında kalan yaralıların güvenli şekilde tahliyelerini sağladı. Araç içerisinde sıkışan yaralılar da ilk müdahale yapıldıktan sonra sıkıştıkları yerden kurtarıldı. Ekipler, enkazdaki cesetleri de çıkarttı. Gerçeği aratmayan tatbikat başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Öte yandan, arama kurtarma görevlilerinden bazılarının boynunda, üzerinde Gölcük depreminin meydana geldiği 17 Ağustos 1999 tarihi ile “Unutmadık ders aldık” yazısının olduğu künyenin bulunduğu dikkat çekti.

Senaryo gereği, tüm ulaşım ve iletişim altyapısı depremden olumsuz etkilenen “Haki” ülkesine, “Mavi” ülkesinden gönderilmek istenen personel ve malzemeyi taşıyan TCG Tarsus (P-1204) Gemisi dün Mersin Limanı’ndan çıkış yaparak, tatbikatın diğer safhasının gerçekleşeceği İskenderun Limanı’na bugün demir attı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"