Görülmeye değer bu eserler Dünya’da sadece Hatay’da

Yayınlanma Zamanı : 09 Mayıs 2019 Saat: 13:12

Görülmeye değer bu eserler Dünya’da sadece Hatay’da

Antakya’da otel inşaatı sırasında bulunan ve yerinde korunmasına karar verilen Antik Roma dönemine ait mozaik ve kalıntıların sergileneceği ‘Necmi Asfuroğlu Arkeoloji Müzesi’ Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi.

The Museum Otel Antakya adıyla arkeolojik kalıntılar üzerine kurulan ve Türkiye’nin ilk mozaik oteli olarak hizmet vermek için gün sayan otelin St. Pierre Kilisesi’ne yakın konumdaki sondaj kazılarında ortaya çıkan eserler arasında 1050 metrekarelik bir alanla dünyada bilinen en büyük tek parça antik taban mozaiği dikkat çekiyor.

Türkiye’de şu ana kadar ortaya çıkarılmış en büyük mozaik yapıya sahip olan tarihi kalıntıların yanısıra, Eros heykelciği, sikkeler, metal objeler, mimari parçalar ve pişmiş toprak eserlerin de olduğu Helenistik, Bizans, 5 ve 6’ncı yüzyıl Roma, İslami ve Osmanlı dönemlerine ait 30 bin objenin 600 metrekarelik alanında sergileneceği oteldeki müze, oluşturulan açık alan parkuru sayesinde, arkeolojik park olarak gezilebilecek.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"