Hatay’da ‘Karafatma’ istilası mı?

Yayınlanma Zamanı : 29 Nisan 2019 Saat: 16:24

Hatay’da ‘Karafatma’ istilası mı?

Hatay Büyükşehir Belediyesi, bu yıl yağışların fazla olmasına bağlı olarak birçok ilçede ortaya çıkan ve halk arasında ‘Karafatma’ olarak bilinen böcekle ilgili açıklama yaptı. İnsan ve hayvan sağlığına hiçbir zararı olmadığı belirtilen ziraai mücadelede önemli bir yer tuttuğu belirtilen açıklamada, böceğin öldürülmemesi vurgusu yapıldı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Başta Reyhanlı ilçemiz olmak üzere çevre ilçelerimizde özellikle bu yıl yağışların fazla olmasına bağlı olarak ortaya çıkan ve halk arasında “Karafatma” olarak bilinen böceğin insan ve hayvan sağlığına hiçbir zararı bulunmamaktadır. Hiçbir hastalık taşımayan “Karafatma” aksine hastalık yapan başta ziraat zararlılarının yumurtasıyla beslenerek zirai mücadelede yardımcıdır. 15-20 güne kadar kendiliğinden yer altına girmesi beklenen ışığa duyarlı böceğin zehirle öldürülmemesi ve evlere girişinin sineklik benzeri şeylerle engellenmesi çevre sağlığının korunması ile tarımsal faaliyetler açısından önemlidir” denildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"