Sanayi işletmelerine önemli uyarı!

Yayınlanma Zamanı : 18 Ocak 2019 Saat: 12:23

Sanayi işletmelerine önemli uyarı!

Sanayi ve Teknoloji Hatay İl Müdürlüğü, sanayi işletmelerine ‘Sanayi Sicil Belgesi’ hakkında önemli hatırlatma yaptı. Sanayi işletmelerinin tescilini yapmak, onların ekonomik  ve sınai faaliyetlerini takip ederek gerekli veriyi toplamak ve bu verilerden elde edilecek bilginin, sanayi politikasının oluşturulmasında ve diğer birçok alanda kullanılmasını sağlamak açısından büyük önem arz eden “Sanayi Sicil Belgesi”ni santraller, gemi inşaatı gibi büyük inşaat yerleri ile bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmelerin de almasının zorunlu olduğu belirtilen duyuru şöyle:  “6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununun 1.maddesinde: Bir maddenin vasıf, şekil, hassa veya terkibini makine, cihaz, tezgâh, alet veya diğer vasıta ve kuvvetlerin yardımı ile veya sadece el emeği ile kısmen veya tamamen değiştirmek veya bu maddeleri işlemek suretiyle devamlı ve seri halinde imal veya istihsal eden yerlerle madenlerin çıkarılıp işlendiği yerler sanayi işletmesi, buralarda yapılan işler sanayi işleri ve buraları işletenler sanayici sayılır. Devamlı ve seri halinde tamirat yapan müesseselerle elektrik veya sair enerji istihsal eden santraller, gemi inşaatı gibi büyük inşaat yerleri ile bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler de bu madde şümulüne gireceği belirtilmektedir.

İlimizde bulunan ve 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununun 1. maddesi kapsamında değerlendirilen bu işletmeler, aynı Kanunun 2. maddesine göre, faaliyete başladıktan sonra iki ay içerisinde Sanayi Sicil Belgesi almak zorundadır. Bu kanun kapsamında, Sanayi Sicil Belgesi almak zorunda olan sanayi işletmelerinin Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne başvurmak suretiyle Sanayi Sicil Belgesi almaları gerekmektedir.

Bu nedenle, kanunda belirtilen şartları sağladığı halde Sanayi Sicil Belgesi almayan işletmelere idari para cezası uygulanmaktadır.

İlgililerin herhangi bir cezaya maruz kalmamaları için, anılan süre içerisinde yükümlülüklerini yerine getirmeleri önemle duyurulur.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"