Çiğdem Zuhur, sağlıklı yaşam için hastalarının nefesini dinledi!

Yayınlanma Zamanı : 21 Kasım 2018 Saat: 11:54

Çiğdem Zuhur, sağlıklı yaşam için hastalarının nefesini dinledi!

İskenderun Gelişim Hastanesi’nde ‘Dünya Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Günü’ kapsamında ücretsiz Solunum Fonksiyon Testi (SFT) ölçümü gerçekleştirildi. Hastanenin poliklinik girişinde kurulan stantta, solunum fonksiyon testi ölçümümün yanı sıra vatandaşlara bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

Kronik bir solunum yolu hastalığı olan KOAH’a dikkat çekmek amacıyla böyle bir etkinlik gerçekleştirdiklerini ifade eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Zuhur, standı ziyaret eden vatandaşlara sigaranın zararları, bağımlılık ve KOAH hakkında bilgiler verdi.

“Sağlıklı Nefes, Sağlıklı Yaşam”

KOAH’ın her 10 kişiden 2’sinde görülen önemli bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Zuhur, “KOAH; zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu gelişen ilerleyici özellikte kronik bir hava yolu hastalığıdır. Hastalık, büyük oranda sigara dumanı ve bazı kişilerde diğer zararlı gaz ve parçacıklarına bağlı olarak gelişen soluk yollarının mikrobik olmayan bir iltihabı sonucu oluşur. KOAH’ın en yaygın belirtileri; nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma, göğüste tıkanma, hırıltılı solunumdur. Ancak bu yakınmalar ani başlayıp, kısa süren, gelip geçici bir şekilde olmayıp, aylarca, yıllarca devam eden ve giderek artan bir seyir gösterir. KOAH hastalarını yaşamlarını kolaylaştırmak için sigarayı bırakmaları, düzenli egzersiz yapmaları, doğru beslenmeleri çok önemlidir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"