Amik Ovası’nda 28 bin yıllık tarihi keşif!

Yayınlanma Zamanı : 30 Ekim 2018 Saat: 15:58

Amik Ovası’nda 28 bin yıllık tarihi keşif!

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi(MKÜ) Bilimsel Araştırma Merkezi ekibi, Amik Ovası’nda 28 bin yıllık “Paleo-İklim ve Paleo Cografya” kayıtları buldu.


Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle MKÜ Arkeoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Murat Akar’ın başkanlığında yürütülen Amik Ovası Arkeolojik Yüzey Araştırması Projesi kapsamında paleo-coğrafya ve paleo-iklim konularına odaklanan jeoarkeolojik araştırma etabı ile ilgili Hatay MKÜ’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Üniversitemiz, Bilimsel Araştırma Projeleri ve Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nin proje destekleriyle  Amik Ovası’nın Tunç ve Demir Çağı başkentleri olan Alalah (Aççana Höyük) ve Kunulua (Tayinat Höyük) civarından alınan ve derinlikleri 18 metreye ulaşan örselenmemiş sediman karotlarıyla radyokarbon tarihlendirmesi sonuçlarına göre 28 bin yıllık paleo-iklim ve paleo-coğrafya kaydı elde edildi. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle Mustafa Kemal Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Murat Akar’ın başkanlığında yürütülen Amik Ovası Arkeolojik Yüzey Araştırması projesinin jeoarkeolojik araştırma etabı ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Jeoloji Mühendisliği Bölümü, Dr. Öğretim Üyesi Ulaş Avşar tarafından yürütülüyor. Bölgede şu ana kadar alınan 16 adet örselenmemiş sedimankarotuyla Amik Gölü ve civarında binyıllara göre yaşanan çevresel ve iklimsel değişimlerin insan toplulukları ve kentleşme üzerinde yarattığı etki irdeleniyor.”

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"