İlçenin tarihini ve kaderini değiştirecek kazı

Yayınlanma Zamanı : 12 Ekim 2018 Saat: 17:11

İlçenin tarihini ve kaderini değiştirecek kazı

Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, turizm değerine sahip Gelinler Dağı ve Roma Nekropolü alanında Hatay Müze Müdürlüğü kontrolünde yapılan kazı çalışmalarını inceledi.

İlçe merkezine 7 kilometre uzaklıkta Yunushan Mahallesi’nde bulunan nekropoldeki Roma dönemine ait kaya mezarlarının ‘Yunushan Gelinler Dağı Nekropolü Restorasyon ve Çevre Düzenlemesi Projesi” kapsamında gün ışığına çıkarılarak turizme kazandırılacağını belirten Kaymakam Uygur,  Altınözü’nün birçok tarihi ve turistik değere ev sahipliği yaptığını ve bu konuda oldukça zengin bir tarihi mirasa sahip olduğunu vurguladı.

75 bin metrekarelik nekropolde toplam 18 kaya mezarı bulunduğunu söyleyen Uygur, “Roma dönemine ait kaya mezarlarını gün yüzüne çıkartarak turizme kazandırmayı hedefliyoruz. Altınözü, güneyde doğa harikası ve çok önemli bir tarihsel geçmişi olan bir ilçemizdir. Roma Nekropolü’nde 75 bin metrekarelik bir alan üzerinde toplamda 18 kaya mezarı bulunmaktadır. Kaya mezarlarının üzerinde çeşitli motifler, steller, koçbaşları bulunmaktadır. Yunushan Mahallemizde bulunan Roma dönemine ait kaya mezarlarının Altınözü turizmine, tarihi ve kültürel varlığına önemli bir katkı sunacaktır. Gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum” derken, proje kapsamında yürüyüş alanları, çevre düzenlemesi, ışıklandırma, mağaraların temizliğinin de yapılacağını ifade etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"