Başkan Savaş, aday adayı olmadığını açıkladı!

Yayınlanma Zamanı : 05 Ekim 2018 Saat: 15:15

Başkan Savaş, aday adayı olmadığını açıkladı!

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, hayata geçirdiği yatırımlar ve projelerini anlattığı televizyon programında, yeni dönem için de önemli mesajlar verdi. Hiçbir seçimde aday adayı olmadığını, akademisyenlikte de, siyasi yaşamında da direk aday olarak gösterildiğini vurgulayan Savaş, 2019 yerel seçimlerinde genel başkanlarının ‘Devam et’ demesi halinde aday olacağını belirtirken, diğer siyasi partilere ise şans tanımadı.

Hatay’ın çok kıymetli bir şehir olduğunu ve her güzelliğin en iyisini hakkettiğini söyleyen Başkan Savaş, “Yerel yöneticiler olarak canı gönülden çalışmamıza rağmen, Ankara’daki yöneticilerimizin bize güzel bakmasını bekliyoruz. Kentimizin 5. teşvik bölgesine alınması konusunda, EXPO ve gastronomi konularında da devletimizin sıcak elini hissetmek istiyoruz. Tüm renkleriyle huzur içerisinde sürdürdüğümüz yaşamımızın devam etmesini adına var gücümüzle çalışıyoruz. Ortadoğu’nun karışıklığını fırsat bilip, huzurumuzu kaçırmak isteyen güçlere karşı bu duruşumuzu bozmadan daha fazla birbirimize sarılmamız gerektiğini bilelim” dedi.

“HADO’yu engelleyemeyecekler”

İskenderun Belediye Başkanı ve AKP Hatay İl Başkanı’nın HADO’yu engellemek istediğini ve vatandaşların bu projeyi benimsediği için geri adım atmak zorunda kaldıklarını ifade eden HBB Başkanı, “İskenderun’da yapmak istediğimiz limanın yeri bizim olmasına rağmen giden Vali Celalettin Lekesiz bu alanı İskenderun Belediyesine verdi. Bu konu üzerinden açtığımız dava devam ediyor. Tüm bunlara rağmen HADO’nun şehrimize sağlayacağı maddi ve manevi kazancı bilen, düşünen iş dünyası insanları, STK temsilcileri ve Hatay halkı bu projenin hayata geçmesini bekliyor. Biz de bunun için çalışmalara devam ediyoruz. Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleşen toplantının başında yine bu projeyi engellemek isteyen arkadaşlar oldu. Ancak toplantıya katılım sağlayan herkes HADO’nun artık hayata geçmesini belirtince bu arkadaşlar geri adım attı. Toplantıya ev sahipliği yapan, katılım sağlayan herkese çok teşekkür ederim. 7 yıldır sekteye uğrayan ekonomimizin bu sayede bir canlılık yaşayacağını düşünüyoruz. Şehre katkı sunmak için sebepler lazım. EXPO, gastronomi, ticaret ve turizmde hareketlilik bunlardan bazıları. Şehrimizin ve halkımızın ne istediğini biliyoruz. Belediye başkanlığı için vizyon gerek. Sayın Seyfi Dingil’in referandum isteğini talihsiz bir açıklama olarak değerlendiriyorum. Olası bir referandumda çıkacak sonuç kendisini üzer. Kendisi yaptığımız battı çıktıya da karşı çıkmıştı ancak İskenderun halkının yüzde 95’i bu projemizi desteklemişti” diyerek kentin gelişimi için yaptıkları projeye hemşehrilerinin karşı çıkmayacağını ifade etti.

 “Ben hiç aday adayı olmadım”

Seçimlerde aday olup olmayacağına dair spekülasyonlara da yanıt veren Başkan Savaş, “ Ben hayatımda hiç aday adayı olmadım. Genel merkez bana aday ol derse olurum. Ben Antakya Belediye Başkanlığına da Büyükşehir Belediye Başkanlığına da aday adayı olmadan direkt davet üzerine geldim. Üniversiteye de aynı şekilde davet üzerine gittim. Genel başkanımız devam et derse devam edeceğim” dedi.

“Hatay halkı, doğru giden atın başına vurmaz”

Aday olması halinde seçimi yeniden kazanacağının mesajını veren Başkan Savaş , “Bizim bitirmemiz gereken birçok iş var. Gastronomi ile ilgili çok adım atmamız lazım. Hatay’a daha yapacağımız alt yapı hizmetlerimiz var. EXPO’yu 2021’i de hazır hale getireceğiz. Bütün bunlar ile birlikte Hatay’ın ekonomisinin öne çıkmasını istiyoruz. Geçmişte kalan projelerimiz ve yeni hazırladığımız projelerimiz var. Son yıllarda yaşanılan kuraklık ve Suriyeli gelen misafirlerden dolayı altyapı veya çöp toplama gibi hizmetlerin arttırılması gerekiyor. Çok şükür Hatay’da oldukça fazla hizmetler yaptık. Hatay halkının da doğru giden atın başına vuracağını düşünmüyorum” dedi.

“Ak Parti’nin büyükşehiri kazanma şansı yok”

Ak Parti’nin Büyükşehir Belediyesi’ni kazanma çabası için sergilediği tavırlarla Hatay Halkı’nı cezalandırdığını söyleyen Başkan Lütfü Savaş, “Doğunun kraliçesinde yaşıyoruz. Kraliçeyi herkes almak isteyebilir ama şu anda o kraliçe Cumhuriyet Halk Partisi’nde. Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni de o yönetiyor. Ak Parti’nin de çabalarını takdir ediyorum iktidar olarak 5 milletvekili, 11 tane ilçe ve 49 meclis üyelerinden daha fazlasını istiyorlar. Fakat çabalarını da gösterdikleri tavırları da takdir etmiyorum. Meclisi durdurarak ve her şeye hayır diyerek büyükşehri kazanma şansları yok. Eğer büyükşehiri istiyorlarsa rakipleri benim. Beni cezalandırsınlar, Hatay halkını neden cezalandırıyorlar? Altyapı ve asfalt çalışmaları gerçekleştireceğimiz zaman hayır diyorlar. HADO’ya da hayır dediler. Bu arkadaşlar Hatay’da yaşıyorlarsa Hatay halkının beklentilerini yerine getirebilecek davranışlar sergilemeleri gerekiyor. Hatay Halkı kim hak ediyorsa hakkını ona teslim eder. Bizim insanlarımız aydın, modern ve uygar insanlar. Bugüne kadar belediye başkanları ne yapmışsa günceli de geçmişi de biliyor. Bizim seçimle ilgili kaygımız veya korkumuz yok” şeklinde konuştu.

“Genel Merkezin daha fazla ilçeyi kazanma talimatı var”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hatay’dan beklentilerini de açıklayan Savaş, “ Yerel yönetimler genel başkanı ve parti genel başkanımız yürüyen atın başına vurmama gibi bir düşünceleri var. Başarılı belediye başkanlarımızı devam ettireceğiz diyorlar. Bizler de kendimizi başarılı olarak görüyoruz. Genel başkanımızın Hatay’da sadece üç tane ilçede değil daha fazla ilçenin alınması konusunda da talimatları var. Genel başkanımız bunun için de gerekli çalışmaları yapılmasını istiyor. İl yönetimimiz ve diğer yönetimimiz olsun bu konuda çalışmalar gerçekleştiriyorlar” dedi.

“Engellemelere rağmen, hizmet yapıyoruz”

Nardüzü – Karağaç bölgesinde altyapı temel atma töreni gerçekleştireceklerini söyleyen Başkan Savaş, “ Şu anda 2,5 milyarlık hazır projemiz var. Belediye başkanlığı görevine geldiğimiz günden bu yana Hatayla ilgili projeler üretiyoruz. Paramız olsun, alt yapı ve üst yapı ile ilgili birçok projeyi hayata geçireceğiz. Kısmet olur da yeniden aday olursam, çok fazla hazır projemiz var. Mecliste her şeye hayır diyen bir parti var. Dörtyol’daki, Arsuz’daki ve Samandağ’daki içme suyu şebekesini yapmak için kredi istedik, hayır dediler. Zannediyorlar ki bu projelerden sadece CHP ve MHP’li vatandaşlar faydalanacak. O gün mecliste bu projelere de hayır dediler, fakat az kişi gelmişlerdi ve oylar eşit çıktı. İlk defa başkanlığımın faydasını gördüm ve benim oyumla krediyi alabildik. Şu anki ekonomiye bakıldığında çok karlı bir şekilde kredi almış olduk. Biz parti ayırmaksızın her bölgemizde alt yapı yaptık. Önümüzdeki günlerde Samandağ içme suyu şebekesinin yapımına başlayacağız. Şu anda Arsuz’un birinci etap kanalizasyonunu yapıyoruz. Bu kanalizasyondan Cırtıman da Belen de faydalanacak. Arkadaşlar, Lütfü Savaş altyapı yapmasın diye mecliste hayır dediler. Bu nasıl mantık? Oraya hizmet için geldiniz. Neden hizmeti engelliyorsunuz? Sizin de hayrınız dokunsun bu şehre. Seçilmek için uğraşıyorsunuz ama Hatay halkının aleyhine de oy kullanıyorsunuz. Yapılan hizmetlerden 2 milyon Hataylı vatandaş faydalanacak. Karaağaç’taki proje tamamlanınca arıtma tesisi de yapacağız. Dünya uzaya giderken biz bir kanalizasyonu halledememişiz. Şu anda Türkiye’de en çok alt yapı yapan belediye Hatay Büyükşehir Belediyesi” açıklamasında bulundu.

 “Asi Nehri’nde nikâh kıyacağım”

Yenilenen Asi Nehri’ne gezi teknesi indirdiklerini ifade eden Başkan Savaş, “Önümüzdeki günlerde daha önce hiç deniz aracına binmemiş bir çiftin nikahını kıyacağım. Asi Nehri’nde 4 yıllık bir emek var. Şu anda Asi Nehri’ni bekleyen bir ışıklandırma çalışması var. Onu da sonbahar bitmeden halledeceğiz. Herkes Porsuk Çayı’nı konuşuyor ama Asi Nehri, Porsuk Çayı’nın 10 katı büyüklüğünde… Projenin fikri bana ait. Antakya ve Defne’nin bir kısmı bu sayede çok temiz bir suya kavuştu. Nehir kenarındaki kötü koku ve sinekten kurtulacaksınız ve eviniz en az 100 bin değer kazanacak demiştik. Asi Nehri’nin kenarında oturan insanlar artık nehrin kirliliğinden değil, güzelliğinden faydalanacaklar” dedi.

“Hatay’ı spor kenti yapma konusunda kararlıyız”

Başkan Savaş, kenti bir sportif şehir yapmak istediklerini de sözlerine ekleyerek, “Kadın Basketbol Takımı’mız 10 Ekim saat 19.00’da Adana’da Fenerbahçe ile Cumhurbaşkanlığı Kupası’na çıkacak. Takımımız bu yıl ikinci kez oynayacağı Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı Hatay’ımıza getirebilecek güce sahip. Öte yandan kızlarımız bu sezon Euro Lig‘de yer alarak kentimizi temsil edecekler. Euro ligin iddialı isimlerinden biri olan Hatay’ın Melekleri, şampiyonluk için ilk üç takım arasında gösteriliyor ve bizler de kızlarımıza inanıyoruz. Hatayspor ise, birinci lige çıkmanın kıvancını yaşıyor. Yeni sezonda takımımızın ligdeki sıralamasının yükselmesini ve Play Off’ta yer almasını istiyoruz. Vatandaşlarımızın da Hatayspor’a sahip çıkarak, maçları tribünden desteklemesi gerekiyor. Voleybol takımımızın durumu çok iyi, üst ligleri zorlayacak bir takım kurduk. Bu hafta yeni sezonun ilk maçını 6 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’da Antakya Kapalı Spor Salonu’nda Malatya Büyükşehir Belediyesi ile oynayacak. Su topu takımımızda liginde iddialı ve iyi sonuçlar elde ediyor. Satranç takımımız da önemli başarılara imza atıyor. Takımımız başarısıyla 3 yıldır kentimizi Avrupa’da temsil ediyor. Bunların yanı sıra birçok bireysel sporda da başarılıyız. Hatay’ı spor kenti yapma konusunda azimliyiz” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"