Mehmet Ali Dim’den Cumhurbaşkanına ‘Yerel Basın’ raporu

Yayınlanma Zamanı : 25 Eylül 2018 Saat: 13:57

Mehmet Ali Dim’den Cumhurbaşkanına ‘Yerel Basın’ raporu

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili Mehmet Ali Dim, New York’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Anadolu Medyasının sorunlarını içeren bir dosya sundu.

BM genel kurul toplantısı öncesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun öncülüğünde gerçekleşen görüşmede Mehmet Ali Dim, daha önceden kamuoyu ile paylaşılan TGF çözüm önerilerinin de içinde bulunduğu dosyayı ve cemiyet başkanları ile ziyaret etme talebini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a külliyede iletti.

Mehmet Ali Dim’in başta Cumhurbaşkanı olmak üzere ilgili Bakanlık ve kurumlara ilettiği dosyada, ana başlıklar altında şu taleplere yer verildi:

KOSGEB DESTEĞİ

Yerel gazetelerin KOSGEB kredilerinden pratik olarak yararlanmaları sağlanmalı; bunun bir bölümü hibe, kalanı düşük faizli ve uzun vadeli taksitlendirmeler şeklinde olmalıdır.

 ÇALIŞANLARA DESTEK

Basın çalışanları için yıpranma payındaki kazanılmış hak geri verilmeli, geçtiğimiz yıllarda 3 yıla indirilen yıpranma hakkı yeniden 5 yıla çıkarılmalıdır. Aynı şekilde yalnızca sarı basın kartına sahip olanlar için geçerli olan uygulamadan bütün basın çalışanları yararlandırılmalıdır.

TÜRKSAT ÖDEMELERİ TL OLMALI

Yerel televizyonların Dolar’a bağlı olarak Türksat’a ödedikleri uydu yayın bedellerinin TL’ye dönüştürülerek daha makul bir seviyeye indirilmesi gerekmektedir.

DİGİTAL YAYINCILIK DESTEĞİ

Anadolu medyasının çağın gerektirdiği teknolojik yeniliklere adaptasyonu ve digital yayıncılığa geçişte yaşadığı mali ve teknik sıkıntıları gidermek açısından destek olmak devletin de ödevi olmalıdır. Yeni bir teşvik düzenlemesi ile bu alanda Anadolu medyasının önünün açılması sağlanmalıdır.

YASAL MESLEKİ DÜZENLEME

Neredeyse yılan hikâyesine dönen internet yasası bir an önce yürürlüğe girmelidir. Gazeteciliğin, belli kural ve kaideleri olan bir sektör haline getirilebilmesi için kendine özgü yasası ve yaptırım gücü de olan bir meslek odası benzeri bir yapılandırma şart olmuştur. Devletin ilgili kamu birimleri sorumluları ile basın meslek kuruluşları temsilcilerinin ortak konsensüsü sağlanarak, en kısa vadede acil ve somut bir adım atılmalıdır.”

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"