HADO Krizine Oda’lar el attı

Yayınlanma Zamanı : 25 Eylül 2018 Saat: 15:07

HADO Krizine Oda’lar el attı

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile İskenderun Deniz Ticaret Odası Yönetimi, Limak Müdürü Gündüz Arısoy’u ziyaret ederek, HADO Krizi’ne çözüm aradı. Hatay Büyükşehir Belediyesi ve İskenderun Belediyesi arasında köprü görevi kurarak, sorunu çözüme kavuşturmak için adım atan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ve  İskenderun DTO Başkanı Kemal Kutlu, HADO seferlerinin  İskenderun’dan başlatılabilmesi için ellerinden gelen gayreti göstereceklerinin altını çizdi.

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, HADO seferleri ile ilgili olarak İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil’i de ziyaret ettiklerini belirterek, “Seyfi Dingil limanın fiziki yapısını ve iskelenin kullanım sorunlarını anlattı. ‘Burayı biz HADO’ya verirsek iskelenin yarsından fazlası kapanacak, halk orayı kullanmayacak’ şeklinde bilgiler aldık. Ardından Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş ile de konu ile ilgili görüşmelerimiz oldu. HBB Lütfü Savaş da deniz otobüsü için kira ödendiğini, bu paraların milletin cebinden çıktığını söyledi. Bizlerde İTSO olarak bu konuda uzlaşma yoluna gidilmesi için girişimler başlattık” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı da ziyaret edeceklerinin altını çizen İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş ile görüşüp farklı bir projelerinin olup olmadığı sorulacak. Bugün burada yapılan görüşmelerimizi de kendilerine sunacağız. Limak’ın o bölge ile ilgili uzun vadede kullanım planları olduğu için yatırım yapacağını, HBB’ne kısa vadede kullanım hakkı tanıyabileceğini anlatılacağız. İzin sürecinin uzun olacağı, belli şartların yerine gelmesi gerektiği, ayrıca rıhtım yapısının isteneceği anlatılacak. Rıhtım yapısının çok maliyetli olacağı, eğer rıhtım yapısı istenirse, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı başka bir yere rıhtım yapabilir mi? Balıkçı barınağı olabilir mi? Şeklindeki sorulara yanıt isteyeceğiz. Balıkçı barınağı içinde Liman Başkanlığından izin alınması gerektiğini de öğrendik. Bu konuları açıklığa kavuşturulması için İTSO olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

Ziyarette İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz’ın ‘Limak bu yatırıma sıcak bakar mı?’ şeklindeki sorusuna ise Limak Müdürü Gündüz Arısoy da izinlerinin olmadığını, limanın diğer tarafının kullanılabileceğini ancak bunun için yatırım bedeli olacağını ifade etti.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"