İskenderun’u bisikletli kadınlar süsledi

Yayınlanma Zamanı : 24 Eylül 2018 Saat: 10:44

İskenderun’u bisikletli kadınlar süsledi

İskenderun’da gönüllü kadınlar, bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla ‘Otomobilsiz Kentler Günü’nde ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nda buluştu. Türkiye genelinde eş zamanlı olarak düzenlenen bisiklet turunda; renkli kıyafetlerini giyip, balon, çiçek ve oyuncaklarla bisikletlerini süsleyen kadınlar, Atatürk Anıt Alanı’nda biraraya geldi.

Çevredeki vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, trafik polislerinin eşlik ettiği kadınlar, rengarenk bisikletleriyle sahil şeridindeki Atatürk Bulvarı’nda pedal çevirirken, kadınlara eşleri ve çocukları da destek verdi.

‘Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu’ sloganıyla yola çıkan gönüllü kadınlar, amaçlarının trafikte kadınların, bisikletin ve kadın bisikletlilerin bulunduğuna, günlük kıyafetle de bisiklete binilebileceğine dikkat çekerek farkındalık yaratmak olduğunu belirtirken, yetkililere bisiklet yolu için çağrıda bulundu. Bazı kadınların bisikletlerine ‘Al bir bisiklet otobüste çekme eziyet’, ‘Bisiklet özgürlüktür’, Bisikletim şekil, önümden çekil’, ‘Otosuz hayat ohh ne rahat’ gibi dövizler astıkları da dikkatlerden kaçmadı.

Etkinlik organizatörlerinden Hatice Ildıran Kara, 6 yıl içerisinde büyüyen etkinliğin Türkiye’de ve yurt dışındaki şehirlerde bisiklete binen kadınların dikkatini çektiğini söyledi.

Bisikletin kent yaşamının bir parça olduğunu işaret eden Kaya, “Bisiklet, çevreyi kirletmeyen doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Eğer uygun bisikletli ulaşım politikaları olursa işe veya ulaşacağımız yere rahatlıkla bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz” dedi.

Bisiklet turunun ardından, kadınlar katılımcılarla birlikte Atatürk Anıt Alanı’nda düzenlenen mini konser ve dans gösterileri ile keyifli saatler yaşadı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"