Bakan Soylu, Hatay’ın sınır ilçesinde

Yayınlanma Zamanı : 09 Eylül 2018 Saat: 21:32

Bakan Soylu, Hatay’ın sınır ilçesinde

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki YİBO konteyner kentinde yaşayan Suriyeli Bayırbucak Türkmenleri ziyaret etti. İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Göç İdaresi Genel Müdür Vekili Abdullah Ayaz, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Hatay Valisi Erdal Ata, AK Parti İstanbul Milletvekili Alev Dedegil, Hatay Milletvekilleri, belediye başkanları ile eşi Hamidiye Soylu’nun eşlik ettiği ziyarette, Geçici Barınma Merkezi’nde yetkililerle bir araya gelen Bakan Soylu burada basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda Yayladağı Kaymakamı Ömer Faruk Yüce’den çalışmalar hakkında brifing aldı.

“Türkiye’de 3 milyon 550 bin Suriyeli var”

Yaklaşık 1,5 saat süren toplantının ardından, basına açıklama yapan Bakan Soylu, Yayladağı’ndaki kampta 4 bin 500 Bayırbucuk Türkmeni’nin kaldığını belirterek, “Yaklaşık 7 yıldır buradalar. Bir taraftan Türkmen Dağı’na ve topraklarına buradan hasretle bakıyorlar. 255 bin 300 Suriyeli kardeşimiz son iki yılda geri döndü. Demek ki orada eğer huzur sağlanırsa kendi topraklarının özlemi içerisindeler. Bunun 160 bini Fırat Kalkanı bölgesinde devletimizin ortaya koymuş olduğu o huzur hattı oluştuğu anda geri döndü. Demek ki orada eğer huzur sağlanırsa kendi topraklarının özlemi içerisindeler. Bunun 160 bini Fırat Kalkanı bölgesinde devletimizin ortaya koymuş olduğu o huzur hattı içerisine oluştuğu anda geri döndü. 60 bini geçen yılın hem ramazan hem kurban bayramında geri döndü. 53 bini de bu kurban ve ramazan bayramlarında geri döndü. Gönüllü geri döndü ve orada kaldılar. Elbetteki Türkiye’de bugün 3 milyon 550 bin Suriyeli kardeşimiz söz konusu, yaşıyor. Bunun 185 bini bugün kamplarda. Biliyorsunuz 220 bini kamplardaydı ve bunun 35 binini daha kamplardan normal yaşantıya aldık çünkü bu kampların bir bölümü çadır kamplardı ve artık sürelerini, zamanlarını doldurmuşlardı. Gayet insanı koşullarda bütün dünyanın da hayranlıkla takip ettiği koşullarda bunu sağlıyoruz” dedi.

 İdlib konusunda değerlendirme

Soylu, Suriye’deki iç savaş nedeniyle Türkiye’nin dünya tarihinin en önemli göç olaylarından birisiyle karşı karşıya kaldığını vurgulayarak, “Bu millet büyük bir başarının altına, tarihi başarının altına imza atmıştır. Bugün de yine aynı mesele, İdlib ve çevresinde oluşturulmaya çalışılıyor. Bizim derdimiz insaniliğimizdir. Bu konudaki iddiamızı da devam ettiriyoruz. Bundan da vazgeçmeyeceğiz. Oradan saldırılarla başlayacak bir göç dalgasının sorumluluğu bize ait değildir. Bu da açık ve nettir. Gerekli tedbirlerimizi de aldığımızı söylemek isteriz” şeklinde konuştu.

Soylu, konuşmasının ardından çocuklara hediye dağıttı, Türkmen ailelerin konteynerlerine misafir olarak bir süre onlarla sohbet etti.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"