Başkan Savaş’tan Hatay’ın gerdanlığına altın dokunuş

Yayınlanma Zamanı : 15 Ağustos 2018 Saat: 13:19

Başkan Savaş’tan Hatay’ın gerdanlığına altın dokunuş

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Dünyanın 5’inci, Avrupa’nın 2’nci, Türkiye’nin ise en büyük kapasiteli olan ve test çalışmaları devam eden Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi’nden Asi Nehri’ne temiz su deşarj edilmesi için ilk düğmeye bastı. Şehir merkezinden geçen ve ‘Hatay’ın gerdanlığı’ olarak bilinen Asi Nehri’ndeki kirlilik ve koku oluşumuna son verecek olan dev proje ile nehre saniyede 60-70 litre su verilirken ileriki süreçte iletilen su miktarı 200 litreye kadar çıkacak. Asi Nehri’nin kanayan yarasına merhem olan Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi’nin tam kapasite faaliyete geçmesiyle de Asi Nehri’ne yüzde 99.9 oranında temiz su akacak.

“Adı Asi olsa da, bize Melek gibi bereketini sunacak”

Arıtma Tesisi’ndeki suyun Asi Nehri’nin yanısıra çiftçiler tarafından da kullanılabileceğini söyleyen Başkan Lütfü Savaş,  “Bugün Asi Nehri’nin güzelliğinden, verimliliğinden ve nimetlerinden yararlanma vakti. Bugün ilk etapta yaklaşık 60-70 litre kadar daha sonra 80 -90’a çıkacağız 1,5 aya kadar da 200 litreye kadar çıkıp saniyede Asi Nehrine 200 litre tertemiz su vermiş olacağız. Bu eski sistemde temizlenen su miktarı arıtma tesislerinde 80-90 civarında, yüzde 85’lik bir arıtma sağlanırken, en büyük membranlı arıtma tesisinde günde saniyede 200 litre ile yüzde 99.99 arıtılmış su vereceğimiz Asi Nehrimiz inşallah 20 güne kadar dolmuş olacak. Amacımız; normal şartlarda Asi’ye temiz su doldurduktan sonra suyu boşa gitmesin diye, geri kalan günlerde de çiftçimizin kullanımına açacağız. Bu su bakteri içermediği için tarımsal alanda da kullanılabilecek temiz bir su. Bugün Asi’ye akan bütün kirli suları içerisine yaptığımız kanala yönlendirdik. Bir kısmını da kendi içerisinde çözüp direkt arıtma tesisine bıraktık. Yani bu akşamdan itibaren Asi Nehri’ne kirli su akmayacak. Başlatmış olduğumuz arıtma işlemi en geç 1,5 ay içerisinde maksimum düzeye ulaşacak. Bundan sonra da Asi Nehri’ne bakan insanlar hayıflanarak Porsuk Çayı’nı örnek vermeyecekler. Her ne kadar Asi olsa da, Asi Nehrimiz bir melek gibi bereketini bizlere sunacak. Yarınlarımız Asi’nin güzelliği gibi olsun” diyerek, nehre temiz su deşarjının başlaması için butona bastı.

Dünyanın 5., Avrupa’nın 2., Türkiye’nin en büyük kapasiteli olan Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi’mizde %99.99 oranında arıttığımız suyun Asi Nehri'ne deşarjına başlıyoruz. Asi Nehri artık tertemiz akacak.

Lütfü Savaş paylaştı: 15 Ağustos 2018 Çarşamba

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"