79 yıllık bağımsızlık tutkusu

Yayınlanma Zamanı : 23 Temmuz 2018 Saat: 12:58

79 yıllık bağımsızlık tutkusu

Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün “Kırk asırlık Türk yurdu ecnebi elinde esir kalamaz” diyerek başlattığı bağımsızlık mücadelesi ve ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olmayı devlet olmaya tercih eden bir vatanseverlik sonucunda Anavatan’a katılan Hatay, anavatanın bir parçası olmanın 79’ncu yılını törenlerle kutladı.

79’ncu yıldönümü vesilesiyle Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen kutlama törenleri Atatürk Anıtı’nda Gürcistan Halk Dansları Ekibinin kısa bir folklor gösterisi ile başladı. Hatay Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtı’na konulması ile süren program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sona erdi.
Törene Hatay Valisi Erdal Ata’nın yanı sıra 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay,  2’nci Hudut Alayı Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Doç.Dr. Lütfü Savaş,  Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kılınç, Vali Yardımcıları Nursal Çakıroğlu, Aydın Tetikoğlu ve Erol Özkan, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, kurum müdürleri, askeri erkân, Kuvayi Milliye Dernekleri, şehit ve gazi dernekleri temsilcileri ile çok sayıda Hataylı katıldı.

Daha sonra Antakya Şehitliği’nde devam eden tören, Şehitler Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı. Ardından Hatay Valisi Sayın Erdal Ata, Şehitlik Şeref Defteri’ni imzaladı.

Vali Ata, deftere, “”Aziz Şehitlerimiz, Yüce milletimiz binlerce yıllık tarihi boyunca zor dönemlerde destanlar yazan bir bağımsızlık tutkusuna sahiptir. Büyük bir sadakatle vatanına bağlı olan Hatay halkı, 79 yıl önce kendisine vurulmak istenen esaret zincirini kırmış ve şanlı tarihinde yeni bir sayfa açmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırk Asırlık Türk Yurdu Ecnebi Elinde Esir Kalamaz” diyerek sahip çıktığı Hatay, Milli Mücadele’nin ilk kurşununu atarak, Ata’sının bu mücadelede yalnız olmadığını tüm dünyaya ilan etmiştir. Üstün bir sadakat ve vatanseverlik ile bu topraklar için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin gösterdiği yüksek karakter, bugün de yüreklerimiz de mevcuttur. Hatay’ın Anavatana katılışının 79’uncu yıldönümü vesilesi ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, canlarını bu topraklar için veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhunuz şad olsun” cümlelerini yazdı.

Daha sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hatay’ın ana vatana katılışının yıldönümü vesilesi ile gönderdiği mesaj okundu.

Programın devamında Vali Ata, il protokolü ile birlikte Şehitliği gezerek şehit kabirlerine karanfil bıraktı ve şehit yakınları ile sohbet ederek herhangi bir talepleri olup olmadığını sordu. Milletimizin birliği, devletimizin bekası için hayatlarını ortaya koyan aziz şehitlerimizin ruhu için Kuran-ı Kerim okunması ve şehitlerimizin ruhuna dualar edilmesinin ardından şehitlikteki program, saygı atışı ile sona erdi. Törenler daha sonra, Atatürk Caddesi’nde geçit töreni ile devam etti.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"