Sağlıkçılar şiddet yasası istedi

Yayınlanma Zamanı : 20 Temmuz 2018 Saat: 15:23

Sağlıkçılar şiddet yasası istedi

Hatay Tabip Odası İskenderun Temsilciliği, Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisinde görevli Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’a yapılan saldırıyı kınadı. İskenderun Devlet Hastanesi bahçesinde toplanan ve aralarında Hatay Tabip Odası üyeleri, İskenderun Çevre Koruma Derneği, hastane çalışanları ile eczacıların da bulunduğu grup ‘Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete hayır’ diye haykırırken, açtıkları pankartla da ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’nın derhal çıkarılmasını talep etti.

Grup adına açıklama yapan Hatay Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurultay Delegesi Doktor Doğan Dalgıç, sağlık kuruluşlarında her gün ortalama 30 şiddet vakası yaşandığına dikkat çekerek, “Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisinde görevli Dr. Bahattin Ahmet Yalçın, bir hasta yakını tarafından başına sert bir cisimle vurularak darp edildi. Meslektaşımızın halen tedavisi devam etmektedir. Sağlıkta şiddeti önleme çabalarımıza rağmen, Doktorlarımız Ersin Arslan, Kamil Furtun ve  Aynur Dağdelen’in öldürülmeleri ve nice şiddet olayı ile yetkililerin sağlıkta yeterli ve caydırıcı adımlar atmadığını görüyoruz.  Özellikle acil servisler şiddetin kol gezdiği, sağlık çalışanlarının kendilerini emniyette hissedemedikleri yerler haline gelmiştir. Bu durum sürdürülebilir değildir. Elbette sağlıkta şiddetin toplumsal etkenleri vardır ve bunlar giderilmedikçe sağlık kuruluşlarını tam olarak güvenli ve huzurlu yerler haline getirmek olanaklı değildir. Kuşkusuz her yıl nüfusumuzdan fazla sayıda acil servis başvurusu olmasının gelinen tabloda katkısı büyüktür.  Bu nedenle, TTB’nin defalarca dile getirdiği Sağlıkta Şiddet Yasası’nın biran önce çıkarılarak, şiddet uygulayanlara hapis cezasının yasalaşmasını bir kez daha hatırlatıyor, bu talemizden geri adım atmayacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz. Sağlık kuruluşlarında meslektaşlarımızın güvenliğinin sağlanması için caydırıcı ve önleyici gerçekçi önlemlerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz” diye konuştu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"