Herkesin konuştuğu hastalık

Yayınlanma Zamanı : 21 Haziran 2018 Saat: 11:54

Herkesin konuştuğu hastalık

‘21 Haziran Dünya ALS Günü’ dolayısıyla, ALS’ye dikkat çeken İskenderun Gelişim Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, bu hastalığın beyindeki sinir hücrelerinin kaybıyla kasların işlevsiz kalmasına yol açtığını söyledi. Hastalığın kol ve bacaklarda kas güçsüzlüğüyle belirti gösterdiğini söyleyen Kara, vücutta yaygın bir seğirme varsa nörolojik muayenenin önemli olduğuna vurgu yaptı.

ALS hastalığı ile ilgili bilgiler verirken, önemli uyarılar da yapan Uzm. Dr. Atilla Kara, “Tüm dünyada sıkça görülen bir tür motor nöron hastalık olan Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS), beyindeki sinir hücrelerinin kaybıyla kasların işlevsiz kalmasına yol açan bir hastalıktır. Bu hastalık, erkeklerde biraz daha sık görülmektedir. Ortalama başlangıç yaşı 55 olan hastalık, çok genç yaşta veya çok ileri yaşta da görülebilir. Hastalığın henüz kesin bir tedavisi yok. Fakat bu hastalığın farkına varabilmek, ilaçlarla hastanın yaşam kalitesinin ve süresinin uzatılabilmesi açısından büyük önem taşır” açıklamasında bulundu.

“Seğirmeler tek başına ALS belirtisi değildir”

Hastalığın belirtileri hakkında bilgiler veren Uzm. Dr. Atilla Kara, “ALS hastalığının en önemli belirtileri; kas güçsüzlüğü, kas erimesi ve seğirmelerdir. Bu belirtilerle birlikte, hastada yutma güçlüğünün yanında, aynı zamanda solunum sıkıntıları da gelişebilir. Fakat ilk bulguları daha çok yaygın olarak kas güçsüzlüğü ve seğirmelerdir. Seğirmeler, sadece ALS belirtisi değildir. Ama seğirmelerin, kastaki erimeler ve güçsüzlükle birlikte görülmesi bu hastalığın belirtisidir. Eğer, vücutta yaygın bir seğirme varsa, nörolojik muayeneden geçmekte yarar vardır” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"