Apple kullanıcılarını şok eden İskenderunlu!

Yayınlanma Zamanı : 04 Haziran 2018 Saat: 19:13

Apple kullanıcılarını şok eden İskenderunlu!

Mustafa Kemal Üniversitesi mezunu İskenderun’lu yazılımcı Onur Can Bıkmaz, Apple’ın dijital asistan uygulaması Siri’de bulduğu yazılım hatası sayesinde 5 bin dolar ödül kazandı. Tespit ettiği açığın Tüm iPhone cihazlarına işlendiğini ve açığın kapatılmasının ardından Apple tarafından ödüllendirilen Bıkmaz, şu anda da iCloud ve Kernel açığı üzerine Apple’da görevli Harvardlı bir geliştirici arkadaşıyla çalıştığını söyledi.

İnternete bağlanmayan cihazların daha güvenli olduğunun altını çizen Bıkmaz, “iPhone ayarlarında Siri kapalı olarak ayarlansa veya kişisel veriler gizlense de ‘bug bounty’ (ödüllü yazılım açığı bulma) sayesinde Siri’nin yetkilerini aşıp, cihazda kilit ekranındayken kişi listesi ve kişisel verilere erişim sağlanıyor. Bulduğum bu açığı, gerekli rapor ve videolarıyla Apple şirketine göndererek karşılıklı yazıştık. Apple Product Security ekibi ile 2 aylık bir çalışma sonucunda açığı kapattık. Kullanıcılar iOS 11.4 güncellemesi ile bu açığı kapatabiliyorlar” özellikle iş dünyasındaki akıllı telefon kullanıcılarının kendisine nasıl güvenlik önlemi alacaklarına ilişkin sorular sorduğunu belirtti.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"