Mutlu -Sıhhatli günler için bu haberi okuyun!

Yayınlanma Zamanı : 31 Mayıs 2018 Saat: 12:52

Mutlu -Sıhhatli günler için bu haberi okuyun!

İskenderun Gelişim Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Meral Üzel, 31 Mayıs Dünya Multipl Skleroz (MS) Günü dolayısıyla hastalığa dikkat çekerek, MS’in doğru tedavi yöntemiyle kontrol altına alınabileceğini söyledi. Genellikle 20 ile 40 yaş arasında görülen MS Hastalığı’nın ölümcül veya bulaşıcı bir hastalık olmadığını ifade eden Üzel, MS’i Multipl Skleroz yerine Mutlu –Sıhhatli olarak tanımladı.

“Belirtileri farklılık gösterebilir”

MS’in belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler veren Üzel, “MS; hastaların çocuk sahibi olmalarını da engellemez. MS belirtileri, etkilenen alana göre farklı şekillerde ortaya çıkar. Görme kaybı, bulanık veya çift görme, yürüme ve denge bozukluğu, kol veya bacaklarda uyuşmalar, konuşma bozuklukları, baş dönmesi, kollarda ya da bacaklarda güç kaybı,  cinsel sorunlar, hafıza ve düşünme sorunları, mesane ve bağırsak düzensizliği, idrar yapma güçlüğü, kas spazmları, yorgunluk ve bitkinlik gibi yakınmalar bu hastalığın belirtileri arasında yer alır. MS hastalığı atağı geçiren hasta hayatı boyunca başka bir atak geçirmeyebileceği gibi, değişken sıklıkta atak yaşayabilmektedir. Hastalığın bazı tipleri ise ataklarla seyirli olmayıp, sürekli bir ağırlaşmaya doğru ilerleyebilir. Hastalık genellikle; gençlerde, kadınlarda, sosyo-ekonomik düzeyi yüksek toplumlarda, kentlerde yaşayan eğitim düzeyi yüksek kişilerde görülmektedir. 20 ile 40 yaş aralığında sık görülen MS, kalıtsal olmayıp, genetik yatkınlık söz konusu olabilir” dedi.

“D vitaminine dikkat”

MS Hastalığının, bağışıklık sistemi ile ilişkili merkezi sinir sistemi hastalığı olduğunu belirten Üzel, “MS, beyinde ve omurilikte, mesajları taşıyan sinir lifleri etrafındaki ‘myelin’ adı verilen koruyucu kılıfın tahribatı sonucu ortaya çıkar. Kılıfın hasarlanmasıyla, sinir sistemi içinde değişik alanlarda plak adı verilen sertleşmiş sklerotik dokular oluşmaktadır. Bu plaklar, sinir sistemindeki iletişim ağını bozmaktadır. MS Hastalığının kesin sebebi bilinmemektedir. Daha önce geçirilmiş bazı virütikenfeksiyonlar, çevre kaynaklı toksik maddeler, beslenme alışkanlıkları, coğrafi faktörler, genetik yatkınlık, vücudun savunma sistemindeki bozukluklar suçlansa da, hiç biri kesin neden olarak saptanamamıştır. Genç hasta grubunda özürlülük yaratması açısından MS, nörolojik hastalıklarda ilk sırada yer alır. Güneş ışığı ve dolayısıyla D vitamini düzeyi ile MS arasında son yıllarda güçlü bir ilişkiden bahsedilmektedir. D vitamini eksikliği olan hastalarda bu durum uygun tedaviyle düzenlenmelidir” açıklamasında bulundu.

“Asla çaresiz değilsiniz”

MS hastalığı tedavisine erken başlamanın, hasta da yaşanacak hasarı da önlediğini sözlerine ekleyen İskenderun Gelişim Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Meral Üzel, “MS hastalığın tam tedavisi bulunmamaktadır. Ataklar sırasında MS tedavisine gecikmeden başlanmalıdır. Sürekli MS atağı geçiren hastalara atakları yüzde 30-40 oranında önleyen koruyucu tedaviler (aşı) uygulanır. İnterferon ve oral tedaviler de son yıllarda hastalığın seyrinde yaygın kullanıma girmiştir. MS, asla çaresiz bir hastalık değildir. MS, yaşamı değil yaşam kalitesini tehdit eden, akılcı ve işbirliği içerisinde yönetilmesi gereken önemli bir nörolojik hastalıktır. MS hastalığı, hasta ve yakınlarının işbirliği ile doğru tedavi ve yaşam tarzı düzenlemeleri ile kontrol altında tutulabilir. MS(Mutlu -Sıhhatli) günler dileğiyle” dedi.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"