Enerjideki milli hamleden biri Hatay’a

Yayınlanma Zamanı : 16 Mayıs 2018 Saat: 13:36

Enerjideki milli hamleden biri Hatay’a

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, milli enerji ve maden politikası kapsamında enerji sektörüne donanımlı, nitelikli ve kalifiye insan kaynağı yetiştirmek için hayata geçirecekleri Tabii Kaynaklar ve Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden birinin Hatay’da inşaa edileceğini söyledi.

Gençleri, enerji alanında yetiştirecek olan 10 yeni lisenin 3’ünün yenilenebilir enerji lisesi, diğer 7’sinin de tabii kaynaklar lisesi olacağını söyleyen Albayrak, başlıca hedefin enerjide yerli üretim ve teknolojinin geliştirilmesi olduğunu dile getirdi.

Enerjinin her alanında ihtisaslaşmaya gidecek eğitim kurumlarına ihtiyacı olduğunu dile getiren Albayrak, “Milli enerji ve maden politikası Türkiye’nin gelecek hedefleriyle uyumlu şekilde hazırlandı. Bu hedeflerin gerçekleşmesi için kalifiye, yetişmiş ve nitelikli insan kaynağının oluşturulması da gerekiyor. Bizi hedeflerimize ve geleceğe taşıyacak gençlere yatırımın temellerini atıyoruz. Bu hiçbir maddi yatırımla ölçülemeyecek bir yatırım… 16 derslikli 10 okulun yapımı gerçekleşecek. Bunlardan 3’ü yenilenebilir enerji lisesi, diğer 7’si tabii kaynaklar lisesi olacak. Aralarında Hatay, Trabzon, Zonguldak, Balıkesir ve Sivas’ın da yer aldığı illerimizde atölye, laboratuvar, pansiyon ve kapalı spor salonlarıyla tam donanımlı liseler kurulacak. Bu okullarımız hem enerji teknolojilerinin geliştirilmesi hem de rezerv madenciliği anlamında çok önemli bir rol ifa edecek. 10-20-50 yıllık planlar yapıyorsak, bu süreci besleyecek insan kaynağı da aynı ölçüde olmak zorunda” şeklinde konuştu.

Albayrak, konuşmasının ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile birlikte “Milli Enerji Eğitim Hamlesi” kapsamında “Tabii Kaynaklar ve Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri” protokolüne imza attı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"